Hidrojen Yakıtlı Feribot USCG Denemelerine Başladı

Dünyada türünün ilk örneği olan hidrojen yakıtlı feribot Sea Change, ilk kez San Francisco sahilinde kullanıldı ve ABD Sahil Güvenlikten onay alacak şekilde deniz denemeleri yapmaya başladı.

Hidrojen Yakıtlı Feribot Başlangıç

San Francisco Körfez Bölgesi Acil Durum Su Taşımacılığı Otoritesi (WETA), bu projenin ticari yolcu feribotu operasyonlarında hidrojen bazlı itiş gücünü göstermeye yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi.

WETA yönetim kurulu başkanı Jim Wunderman, “Sea Change yalnızca türünün ilk örneği bir yolcu feribotu değil, aynı zamanda bu pilot proje, denizcilik alanında gemilerde hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin genişletilmesi için yeni ve gerekli bilgiler sağlayacak” dedi.

Proje, önümüzdeki altı ay boyunca binlerce biniciyi taşımaya hazırlanırken NBA Şampiyonu Golden State Warriors, Golden Gate Köprüsü, Otoyol ve Ulaşım Bölgesi gibi diğer finansman ortakları tarafından destekleniyor.

WETA, filosunun %50’sini 2035 yılına kadar sıfır emisyona geçirmek için agresif bir plan geliştirdi. Deniz Değişimi Hidrojen Feribot Tanıtım Projesi, yüksek hızlı yolcu feribot sisteminin bir parçası olarak hidrojen teknolojisinin uygulanabilirliğini keşfetmek için tasarlanmış bir kamu-özel ortaklığıdır.

Hihrojen Yakıtlı Feribot Sea Change
Hihrojen Yakıtlı Feribot Sea Change

Hidrojen Yakıtlı Feribot Emisyonu

Hidrojen tahrikli feribot olan Sea Change, su buharı dışında hiç bir emisyon üretmeyecek.

Warriors başkanı ve COO Brandon Schneider, “Hidrojen feribotu gibi en yeni, sürdürülebilir teknolojilerin ve girişimlerin daha yeşil, daha dirençli bir Körfez Bölgesi inşa etmek için çok önemli olduğuna inanıyoruz” dedi. “Birlikte, hidrojen yakıt hücrelerinin dönüştürücü gücünü sergileme ve San Francisco’yu temiz ulaşımda küresel bir lider haline getirmeye devam etme fırsatına sahibiz.”

Bu altı aylık pilot hizmet sayesinde, WETA, sözleşmeli operatörü Blue & Gold Fleet ve proje ortakları, yolcu feribotu sektöründe hidrojen teknolojisinin uygulanması konusunda gerçek dünya deneyimi elde edecekler.

Hidrojen Yakıtlı Feribot ABD Sahil Güvenlik Testlerini Geçmek Zorunda

Sea Change, Amerika Birleşik Devletleri’nde türünün ilk örneği olduğu için, ABD Sahil Güvenliğinin titiz testlerini içeren bir sürecin parçasını tamamlamalı ve feribotun yolcuya hazır hale getirilmesindeki son adımlar sorunsuz tamamlanmalıdır. Altı aylık pilot hizmet Ağustos 2023’te başlayacak. Feribot faaliyete geçtiğinde yolcuları şehrin kuzey kıyısındaki Pier 41 ile San Francisco Şehir Merkezi Feribot Terminali arasında taşıyacak.

Switch Maritime’ın sahibi olduğu Sea Change, Washington, Bellingham’daki All American Marine’de inşa edildi. Deniz Değişimi Projesi, 2018’de San Francisco merkezli Zero Emission Industries’in dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli ticari feribotunu oluşturmak için California Hava Kaynakları Kurulu’ndan bir hibe almasıyla başladı.

Lansman sırasında, San Francisco Bay Ferry, Sea Change’de her yön için 1 ABD Doları olarak belirlenen ücretlerle günde dört gidiş-dönüş sefer sunacak.

Yorum yapın