İTÜ Meslek Lisesi Açıldı

Yıllardır endüstrideki kalifiye eleman açıklarını dillendirir dururuz. Bu konuda en büyük eksikliğin yetişmiş ara elaman olduğu bilinmesine rağmen bu konuda ülkemizde maalesef etkili adımların atılmadığını da gördük. Sürekli olarak meslek lisesi mezunlarının bu ara gücü oluşturması gerektiğinden bahsettik. Bu alanda atılım yapan üniversitelerimizden İTÜ Meslek Lisesi açılarak ara eleman ihtiyacını başarılı ve yetişmiş iş gücü ile sağlamayı planlıyor. Bu konuda LGS Yerleştirme sonuçlarını beklemeden sizler de çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

İTÜ Meslek Lisesi Bilgi

Asıl adı İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, yöneticiliğini bir profesörün yaptığı, son derece ilgili ve ülkenin yetişmiş iş gücü bakımından eksiklerini görerek bu konudaki eksikliği en az seviyeye düşürmek için kurulmuş bir eğitim kuruluşudur.

Okulun henüz yeni kurulduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin TOROS, yeni eğitim-öğretim yılında okula öğrenci kabulünün yapılacağını bildirmiştir.

İTÜ Meslek Lisesi Bölümleri Nelerdir?

Şu an için 3 bölüm bulunmaktadır. Bunlar Denizcilik, Elektrik-Elektronik ve Bilişim bölümleri. Sizler de taktir edersiniz ki bu bölümlerden gerekli eğitimi almış olan kalifiye elemanların, hiçbir şekilde açıkta kalmaları söz konusu bile değildir. Zaten okul da ülke işveren taleplerinin göz önünde bulundurularak bu bölümlere yeterli sayıda kontenjan açarak öğrenci kabulünü yapacağını belirtmişlerdir.

İTÜ Meslek Lisesi Bölümleri Nelerdir?

Ülkemizde özellikle meslek lisesi öğrencilerine yeterli oranda ilgi ve alaka gösterilmediğini vurgulayan okul müdürü Prof. Dr. Toros, bu alanda okulu diğer meslek liselerine göre çok daha cazip hale getirebilmek adına, okulun tüm imkanlarının İTÜ kontrolünde yapılarak her türlü desteğin de yine İTÜ tarafından sağlanacağını vurguladı.

İTÜ Meslek Lisesi Avantajları Nelerdir?

Sanayi devrimi ile beraber teknik alanda yetişmiş eleman ihtiyacının önemini defalarca vurgulayan Toros, İTÜ’nin zaten 246 yıldır teknik alanlarda , alanlarının en başarılı üst düzey mühendislerini yetiştirdiğini vurgulayarak, aynı gidişatın daha genç nesil üzerinde de yaygınlaşmasıı gerektiğini belirtti.

Öğrencilerin henüz daha lise yaşlarında İTÜ bilgi ve birikiminden istifade etmiş olan öğretmenlerinden alacağı derslerle onların teknolojik anlamda günümüz endüstrisine en entegre biçimde yetişmesinin son derecede önemli olduğunu konuşmasında belirtti.

Okulun en büyük avantajlarından bir tanesi de şüphesiz ki eğitim kadrosunda yaşanacak. 1 yılı hazırlık sınıfı olan meslek lisesine, İngilizce dersleri için İTÜ’de İngilizce derslerine giren hocaların girecek olması, buradan mezun olacak gençlerin, özellikle yabancı dil alanında ne kadar kalifiye olabileceği ile ilgili bizlere zaten ipuçları vermekte.

Ayrıca belirli dönemlerde burada ders verecek olan öğretmenler için planlanmış olan “eğiticilerin eğitimi” konulu seminerler ile de , lisede ders verecek olan öğretmenlerin bilgilerinin de sabit kalmayacağı ve bu alanda da gayet ilerici bir düşünce anlayışına sahip olunacağını vurgulamaktadır.

İTÜ Meslek Lisesi Taban Puanları

Buraya kadar her şey aslına gayet güzel ve olması gerektiği gibi. Ama geçtiğimiz günlerde LGS giriş puan sonuçları açıklanmış olan öğrenci kardeşlerimiz için bu okulu seçme adına en önemli olan bilgi İTÜ Meslek Lisesi Puanları

İTÜ Meslek Lisesi Kontenjanları Kaç Kişi

Yukarıda da belirtildiği gibi okul henüz bugüne kadar bir yerleştirmede bulunmamış. Dolayısı ile daha önce giren öğrencilere ait taban veya tavan puan bulunmamakta. İlk olarak bu eğitim öğretim dönemi olan 2019-2020 de eğitimine başlayacak olan okulun henüz belirlenmiş bir puanı olmadığından dolayı kontenjanlara göre okulu tercih eden ve puanı en üstten başlayarak öğrenci alacaklar.

Yorum yapın