Lashing (Yük Sabitleme) Nedir?

Denizcilik alanında çalışmış çoğu kişi Lashing Nedir? sorusuna farklı yanıtlarla da olsa cevap verebilir. Kelime anlamı olarak sabitlemek ve bağlama anlamına gelen lashing sistemi, günümüzde farklı firmalar tarafından sunulan bir hizmet haline gelmiştir. Yüklerin ambarlarda sabit kalması için daha profesyonel ekipler tarafından Lashing Hizmeti verilmeye başlanmıştır. Biz de bu yazımızda sizlere bu konu hakkında biraz daha geniş bir bilgi vermek istedik.

Lashing Nedir?

Yukarıda kelime anlamı olarak sabitlemek ve bağlamak olduğunu belirtmiştik. Terimsel olarak da özellikle denizcilik alanında kullanılan lashing, gemi, treyler ve konteyner üzerine yüklenmiş kargoların doğadan kaynaklanan ya da ilerleme esnasında meydana gelebilecek devrilme ve sarsılmalara karşı korunması için önlem alınması işlemi olarak tarif edilebilir.  Lashing hizmeti ile kargo çok daha konforlu bir şekilde taşınabilmektedir.

Lashing Hizmeti Nedir?
Lashing Hizmeti

Lashing Hizmeti geminin kendi personeli tarafından yapılabileceği gibi, bu alanda eğitim almış ve sertifikaları bulunan yetkili firmaların personeli aracılığı ile de yapılabilmektedir. Bu kadar farklı firmaların bu alanda olmasının nedenlerinden bir tanesi, Lashing Önemi bulunmasındandır. Aşağıda bu alanda lashing hususunda bilinmesi gereken önemli bilgileri size belirtmiş olacağız.

Lashing Önemi Nedir?

Deniz taşımacılığında birçok hava muhalefetiyle karşı karşıya kalınabildiği için lashing dediğimiz yük bağlama işlemi oldukça gereklidir. Pek çok zaman kullanılan bu yöntem genellikle ekstra ücrete tabi tutulmaktadır.

Taşınacak yükün değeri, yapılan anlaşma, taşıma esnasında karşılaşılabilecek hava durumları lashingin önemi konusunu bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Lashing nasıl yapılır? konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından verilen bir lashing hizmeti neticesinde meydana yük kayması ile sonuçlanabilecek yük hasarları ve yük kayıpları oluşması muhtemeldir. Bu nedenle lashingte kullanılacak malzemelerin seçimi son derece önemlidir.

Hatalı Lashing
Lashing Hatası Nedeniyle Meydana Gelmiş Kaza

Lashing Hatası nedeni ile meydana gelen kazalarda maddi kayıplar çok olduğu gibi mahkeme süreçlerinin uzaması da karşılıklı olarak şirketlerin zor durumda kalmalarına neden olmaktadır. O nedenle lashingin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Lashing Hizmeti Veren Firmalar da burada bir kez daha önem arz etmektedir.

Lashing Ekipmanları Nelerdir?

Lashingin öneminden bahsederken doğru yüke doğru sabitleme elemanlarının kullanımından bahsetmiştik. Yani konteyner lashing ya da diğer bütün taşıyıcılar için yapılacak olan lashing işlemlerinde kullanılması gereken ekipman ve malzemelerin hepsinin lashing yapılması planlanan ürün ile uyumlu olması gerekmektedir.

Lashing Ekipmanları
Lashing Ekipmanları

Yani; 30 ton ağırlığında bulunan bir kargoya kullanılması planlanan lashing ekipmanı ve malzemesinin kargoyu birebir biçimde tamamlayacak nitelikte olması gerekmektedir. Dayanıklılığı az olan bir ekipman ve malzeme kullanımı ile ürüne lashing yapıldı denilemez. Ayrıca en küçük bir sarsıntı karşısında ürünün zarar görmesine sebep verilebilir.

Lashing Hizmeti Fiyatı Ne Kadar?

Yükün varacağı limana kadar sorunsuz ve hasarsız gitmesinin ne kadar önemli olduğunu hepiniz bilirsiniz. Bunun için de yük sabitleme hizmetlerinin önemini yukarıda kısaca anlatmaya çalıştık. Bu kadar hassas ve önemli bir hizmet işinin de işinin uzmanı olan profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu firmalarda çalışan kişiler yükün sabitlenmesi hususunda, gemi tipi, konteyner tipi konusunda alanında uzman kişiler olduğundan dolayı bu alandaki işçilik maliyetleri diğer liman hizmetleri maliyetlerine göre daha fazla olabilir. Burada da bir fiyat farkı oluşabilir. Lashing Sertifikası Almak için işlemlerin bunun gibi bağlama hizmetini sertifika sahibi işletmeler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sayede hem yükünüz son derece emniyetli şekilde varacağı limana ulaşmış olur hem de aynı şekilde yükü sigortalayan firmaların sizlere çıkaracağı risk pirimleri daha uygun fiyatlı olur.

Bu kadar farklı değişkenin bulunduğu bir işlem için de sabit bir lashing fiyatı vermek doğru olmayacaktır. Özellikle taşınacak yükün cinsi, boyutları, taşıma yapacak gemi özellikleri, taşımanın yapılacağı dönemdeki hava koşulları, bu hizmet ücretinin belirlenmesinde kilit rol oynamaktadır. Bu konuda en objektif veriler lashing yapan firmalar tarafından tarafınıza detaylı şekilde ulaştırılabilir. Bu sayede hem lashing ücreti konusunda detaylı bilgi sahibi olurken hem de konunun ne derece karmaşık olduğunu kendiniz gözlemleyebilirsiniz.

Eğer sizde de lashing sertifikası olan firma bulunuyor ve bu hizmeti veriyorsanız, sitemizde kendi firmanızı tanıtabilirsiniz. Yapmanız gereken şey sadece aşağıdaki formu doldurup tarafımıza göndermek.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Hazırlanmış Tanıtım Yazınız Var mı?
Firmanız ve ürünleriniz ile ilgili ek bilgilendirmeleri bu alanda yazabilirsiniz.

Yorum yapın