Libya’da Tutuklanan Denizciler

Her fırsatta denizcilerin yaşamış olduğu zorlukları anlatmaya gayret ediyorum. Gerek fiziki zorluklar gerekse psikolojik zorluklar. Bugünkü durum ise Libya’da Tutuklanan Denizciler. Geçtiğimiz günlerde Libya’da yine karışan yönetim krizinin faturası Türkiye ve dolayısı ile Türk halkına kesildi. Adı Halife Hafter olan silahlı milis kuvvetleri ülkedeki Türklerin kendileri için tehdit olduğunu söyledi. İlk iş olarak da Tanzanya bayraklı gemide görev yapan Türk denizcileri tutukladı.

Libya’da Tutuklanan Denizciler Kim?

Henüz dışişleri bakanlığı veya Libya makanlarından Libya’da tutuklanan Türk gemi adamları ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Denizciler ile ilgili olarak edinilen tek bilgi, personelin önce karakola götürülüp ifadelerinin alındığı, buradan da toplama kampına nakledildikleri yönünde.

Libya’da Tutuklanan Denizciler Yardım Çağrısında Bulundu

Henüz durumun nedeni belli olmamışken, bu derecede kritik bir siyasi ortamda Libya’nın bu denli cüretkar hareketlerinin sebebi anlaşılmış değil.

Tanzanya bayraklı gemide görev alan 6 personelin tutuklanmasına müteakip Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneğine ulaşan Türk personelden biri yardım çağrısında bulundu.


Mürettebatın Türk yetkililere yaptığı yardım çağrısı şu şekilde: “Dün akşam askerler geldi. Gemileri aradılar ve tüm personeli alıp karakola götürdüler. 3-4 saat sonra toplama kampına getirdiler. Bulunduğum bölgede başka Türkler de var. Bulunduğumuz bölge güvenli değil. Ülkemize dönmek istiyoruz. Ulaşabileceğiniz makamlar varsa yardımlarınızı bekliyoruz”

Konu Dışişlerine Aktarıldı

KOSDER, aldığı bu ihbarı hemen değerlendirerek İMEAK Deniz Ticaret Odası ile paylaştı ve DTO’da durumu hemen Dışişleri Bakanlığı yetkililerine bildirdi. Dışişleri Bakanlığı da konuyu hemen araştırıp yazılı bir bildiride bulundu.

Hafter Unsurları Meşru Hedef Haline Gelecektir

Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında aynen şu ifadelere yer verildi, “Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından altı vatandaşımızın alıkonulması haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir eylemdir. Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde Hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir” denildi. 

Bölgede uzun zamandır Türkiye’ye karşı güdülen düşmanca tavır, savunma bakanı Hulusi Akar tarafından da incelenip bölgedeki hassas durum birileri tafafından kasıtlı olarak ortaya atılmaktadır. Bu düşmanca tutum ve davranışlara karşı Türkiye’nin cevabı çok sert olacak ve sorumlular en ağır şekilde cezalandırılacaktır şeklinde ifadelerde bulundu.

Yorum yapın