LNG FGSS Yakıt Sistemi

Deniz teknolojisi geliştikçe, sadece gemiler değil gemilerde kullanılan yakıtlarda da değişiklikler meydana geliyor. Her ne kadar gündemde sıfır emisyon dediğimiz elektrik hibrit tahrik sistemli deniz araçları gündemdeyse de arada farklı alternatif deniz yakıtları da gelişmeye devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de LNG FGSS Yakıt Sistemi. Malum LNG yakıtının teknik özellikleri konvansiyonel gemi yakıtlarından olan Heavy Fuel Oil gibi olmayacaktır. Bu nedenle farklı kimyasal özelliklere sahip olan bu yakıtların da kullanılması için bazı önemli sistemlerden faydalanılmaktadır.

Bu yazımda da sizlere LNG Fuel Gas Supply System adı verilen LNG yakıtlarının tüketim sistemi hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

LNG FGSS Yakıt Sistemi Nedir?

LGN FGSS, bir LNG yakıt gazı sistemini tanımlayan bir kısaltmayı temsil eder. (Fuel Gas Supply System) Bu altyapı, özellikle güçlü bir LNG kaynağına ihtiyaç duyan belirli tesislere LNG’yi taşımak için verimli bir mod olarak giderek her yerde bulunur hale geldi. Özellikle yakıt olarak LNG yakıtını kullanan gemilerde, ana makinanın veya yardımcı makinaların yakıtı tüketmesi için gerekli ayarlamaları yapan sistem olarak biliniyor.

LNG Yakıt Sistemli Gemiler
LNG Yakıt Sistemli Gemiler

LNG’nin kullanımları genişlemeye devam ettikçe, güvenilir kayrojenik ekipmana erişim ihtiyacı, vasıtaların operasyonlarını optimize etmek için anahtar hale geliyor. Bir LNG FGSS yakıt sistemi tam olarak nasıl çalıştığını ve tam verimlilik sağlayacak kriyojenik sistemin nasıl çalıştığını aşağıda detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım. Bu arada bu sistem sadece gemilerde kullanılan bir sistem değil. Enerji tüketimini LNG üzerinden yapan bir çok endüstri, yine bu yakıt sistemini kullanarak enerjiye ulaşabiliyorlar. O nedenle bazı görsellerde gemi harici örneklendirmeler ile de karşılaşabilirsiniz.

LNG FGSS Yakıt Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir LNG FGSS Yakıt Sistemi Çalışma Prensibi şu şekilde işler:

Sistem, gazın yüksek basınçlı alanlardan düşük basınçlı alanlara akışını garanti eder. Bu temel çalışma, LNG’nin bir boru sistemi aracılığıyla doğal gaz tankından istenen varış noktasına emniyetli ve belirlenen sıcaklıklar dahilinde gitmesini sağlar.

LNG FGSS Yakıt Sistemi Çalışma Prensibi
LNG FGSS Yakıt Sistemi Çalışma Prensibi

Bu çalışmanın daha ayrıntılı bir açıklaması toplama yapılarında başlar. Bunlar, tipik olarak içten yanmalı motorlar veya türbinler tarafından tahrik edilen ve doğal gazı yakıt olarak kullanabilen kompresörlerin kullanımı sayesinde gazı boru hatlarına taşımaktan sorumludur.

Diğerlerinin yanı sıra su, kükürt, karbon dioksit veya helyumu içerebilen safsızlıkları maddeden çıkarmak için bir işleme tesisi dahil edilebilir. Bu sistem daha çok kara tesislerinde karşılaştığımız sistemlerdir. Gemilerde yakıt olarak kullanılan LNG zaten bu işleme tabi tutulmuş olan ve gerekli filtrasyondan geçirilmiş yakıttır. Yine de kaba bir filtreleme aşamasından geçirilir.

LNG daha sonra, bu maddenin büyük miktarlarını bölge boyunca taşımaktan sorumlu olan iletim sistemine geçer. Borular, nakliyelerinde en yüksek kaliteyi ve verimliliği garanti etmek için doğru basınçlandırmayı sağlamalıdır. Bunun için bu boruları takip eden sabit aralıklarla kompresör istasyonları kurularak boru basıncının yeterli ve güvenli olması sağlanır. Bu sistem gemi içerisinde düşül basınç ve yüksek basınç kompresörleri ile sağlanır. Genel olarak gemi bünyesinde birer tane olması yeterli gelmektedir.

LNG FGSS Yakıt Sistemi Bileşenleri

  • LNG depolama tankları
  • LNG işleme sistemi
  • Bunker İstasyonu
  • Kontrol ve güvenlik yapıları
  • yakıt pompaları
  • LNG buharlaştırıcı
  • Gaz kızdırıcıları
  • Yakıt ikmali için boru sistemi
  • Emniyet valfleri
  • LNG yakıt gaz besleme sistemleri kullanır

LNG yakıt sistemi, günümüzde sadece denizcilik yakıtı olarak değil, aynı zamanda birçok endüstri için LNG kullanımını kolaylaştıran kilit sistemlerden birini temsil etmektedir.

En önemli uygulamalarından biri, gaz santralleri gibi bu maddeye talebi yüksek olan tüketicilere LNG’nin taşınmasıdır. Bu nedenle LNG FGSS, doğal gazı gaz türbinlerinde veya kazan ünitelerinde kullanmak üzere şartlandırmak için gereken besleme sistemini üretir.

LNG FGSS Yakıt Sistemi ile ilgili daha detaylı ve özelleştirilmiş konu anlatımı için bize yorumlardan veya mail adresimizden ulaşırsanız, gerekli çalışmaları yapıp sitemizde yayınlayabiliriz.

Yorum yapın