NAVTEX Nedir?

NAVTEX (Navigation Telex) denizcilik sektöründe kullanılan bir haberleşme sistemidir. NAVTEX, denizcilere denizlerdeki tehlikeler hakkında zamanında uyarılar, hava tahminleri, deniz durumu bilgileri, deniz kazaları ve acil durum haberleri gibi denizcilikle ilgili bilgileri sağlamak için kullanılır. Önceki yazılarımda Navtex Cihazı Nedir? sorusunu yanıtlamıştık ama Navtex Nedir? Navtex ilan etmek ne demektir? sorularını detaylı anlatamamıştık. Burada o eksikliğimizi giderelim.

Navtex Çalışma Prensibi

NAVTEX sistemi, kıyı istasyonları tarafından yayınlanan telex mesajlarını kullanarak, denizcilere tekrarlanan bir dizi kodlanmış mesaj gönderir. Bu mesajlar, 518 kHz frekansında düzenli aralıklarla yayınlanan sinyallerle, denizcilik cihazları tarafından alınabilir. NAVTEX mesajları, denizde seyir halindeki gemilere, kritik denizcilik bilgilerini alarak güvenli seyir yapmalarına yardımcı olur.

NAVTEX sistemi, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından tanımlanan standartlara göre çalışır ve denizciler için önemli bir güvenlik aracıdır. NAVTEX mesajları, gemilere güvenlik, navigasyon ve meteorolojik bilgileri sağlayarak denizcilik faaliyetlerini güvence altına alır ve deniz kazalarını ve acil durumları azaltmaya yardımcı olur.

Navtex İlan Etmek

Navtex ilan etmek, denizcilikte bir NAVTEX istasyonunun, NAVTEX sistemi aracılığıyla denizcileri bir olay, durum veya bilgi hakkında haberdar etmesini ifade eder. Zaten son yıllarda ülkemizde Navtex ilanı çok da yabancı olduğumuz bir kavram değil.

Navtex İlan Etmek
Navtex İlan Etmek

Yunanistan’ın, Türkiye ile 1988 yılında imzaladığı Atina Mutabakat Muhtırasında turizm sezonunda ülkeler kara sularında Navtex yayını yapmama kararı almışlardır. Fakat Yunanistan bu karara aykırı olarak, turizm sezonunda tatbikat için Ege Denizi’nin uluslararası sularında askeri eğitim sahası ilanı yapması üzerine Türkiye de mütekabiliyet çerçevesinde 22 Haziran tarihli seyir duyuruları (NAVTEX) ile Ege Denizi uluslararası sularında eğitim sahaları ilan etti.

Navtex Frekansları Nelerdir?

NAXTEX, orta frekans bandında 518 kHz frekansta çalışır. 490 kHz frekans, bazı ülkeler tarafından ulusal NAXTEX olarak da bilinen ulusal dillerdeki yayınlar için de kullanılmaktadır. Orta frekans alımının zor olduğu yerlerde, iletimler 4209,5 kHz’de yapılır. Bir NAXTEX’teki varsayılan ayar 518 kHz’dir. Tüm dünya, bu bilgilerin dağıtılması amacıyla NAVAREAS olarak bilinen (Arktik bölgesi için yeni tanıtılan 5 alan dahil) 21 alana bölünmüştür. Her NAVAREAS, mesajların iletilmesine daha fazla yardımcı olan birden fazla NAXTEX istasyonuna sahiptir.

Navtex Navareas Uydu Kapsama Alanı
Navtex Navareas Uydu Kapsama Alanı

NAVTEX istasyonları, denizde seyir halindeki gemilere, belirli bir bölgede veya denizcilik faaliyetleri ile ilgili olarak ilan etmek istedikleri bilgileri kodlanmış mesajlar halinde yayınlar. Bu mesajlar, gemilerin NAVTEX alıcıları tarafından alınabilir ve denizciler, alınan mesajlar aracılığıyla güncel ve önemli denizcilik bilgilerine erişebilir.

NAVTEX ilanları, denizcilerin güvende seyir yapmalarına, denizcilik faaliyetlerini planlamalarına ve denizdeki durumlara dikkat etmelerine yardımcı olur. Denizdeki potansiyel tehlikeler hakkında zamanında bilgilendirilme, deniz güvenliğini artırır ve deniz kazalarını azaltmaya yardımcı olur. NAVTEX ilanları, denizcilere önemli ve güncel bilgileri sağlamak için etkili bir iletişim aracı olarak kullanılır.

Yorum yapın