Neden Filipinli Denizciler?

Yabancı gemi adamları ile donatılan gemilerin çoğunda neden Filipinli Denizciler çalışıyor hiç düşündünüz mü? Neredeyse sektöre yön verecek şekilde, dünyanın en denizci ülkelerinin en denizci şirketlerinde onlar var. Dahası, biz sorumluluk alabilirken, onlarda böyle bir meziyet bulunmuyor. Bu konu hakkında Türkiye Denizciler Sendikası tarafından yayınlanmış bir araştırma var. Onların gözlemlerini sizlere aktarmak isterim.

Neden Filipinli Denizciler Tercih Ediliyor?

Dünyanın önde gelen denizcilik şirketlerine göre Filipinli denizciler neşeli, becerikli ve çalışkan olarak biliniyorlar. Bu nedenle dünya denizcilik piyasasının %25’i sadece bu milletin bireylerinden oluşmaktadır.

Kendi ülkelerindeki yaşam standartlarının düşük ve de ucuz olmasından dolayı, denizcilik piyasasındaki gelirler onlar için hayal dahi edilemeyecek düzeyde bulunmaktadır. Bunun bilincinde olan Filipinli denizciler, o nedenle her gün Manila’da bulunan gemiadamı pazarına gelip yabancı gemilerde çalışmak için şanslarını zorlarlar. İsterseniz bunların birde ülkelerine yaptıkları katkıları inceleyelim.

Filipinli Denizcilerin Ülkelerine Katkıları

Araştırmanın yapıldığı an itibarı ile Filipinli denizcilerin ülkelerine gönderdikleri para yıllık 6 milyar dolar civarında. Sadece 380.000 denizci ile ülkeye giren para bu şekilde olunca, bir kişinin ülkeye katkısı yaklaşık $15.800 kadar olmaktadır. Hellenic Shipping News’in Haziran 2019 raporlarına göre gelen bu para da yurt dışında çalışan Filipin vatandaşlarından gelen paranın %20’sini oluşturuyor.

Konuya sadece maddi açıdan bakmamak gereklidir. Denizcilik piyasasından gelen bu güzel para sayesinde ekonomik olarak nefes alabilen ülke, Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO’nun ağır standartlarına uygun denizci yetiştirebilmek için çok ciddi bir altyapı çalışması kurmaktadır. Denizcilik akdemileri, simülatör merkezleri, uygulama sahaları ile, gerçekten de bir denizcilik şirketinin gemilerinde çalışmaya yetkin, kalifiye eleman yetiştirmeye çalışıyorlar. Tabi bunun getirisi olarak da dünyanın gözü üzerlerinde oluyor.

Son teknolojileri de yakından takip ederek otomasyon konusunda kendilerini ileriye hazırlıyorlar. Şöyle ki 2020’li yıllarda dünya kargo taşımacılığının insansız araçlarla gerçekleştirilmesinden dolayı azalması beklenen bir gerçektir.

Neden Filipinli Denizciler Gemilerde Çalışıyor?

Dünya denizcilik piyasasındaki küresel görüntü, özellikle Avrupa Birliği ve diğer denizci ülkelerdeki gemi adamlarının kara şartlarında daha talep gören işlerde kendilerine yer bulmaları ile doğru orantılı. Ticaretinin büyük kısmını gemiler ile yapan bu ülkelerdeki yöneticiler, gemilerde istihdam sağlamak için farklı arayışlara giriştiler. Konu ile ilgili Filipinler’in istekli olması neticesinde de IMO tarafından gerekli çalışmalar başlatılmış, sahada gerekli piyasa oluşturulmuştur.

Gemilerde Filipinli Denizciler

Filipin Devleti de bu konuda bazı çalışmalar yaparak kendi vatandaşı olsun yada olmasın, ülkesinde bulunan tüm gemi adamlarını sosyal güvenlik sistemine dahil etmiştir. Bu şekilde, yaşam şartları çok zor olan ülkede denizcilik cazip hale getirilmiştir. Bu uygulama, ILO 2006 Denizcilik Çalışma Sözleşmesi ile belirlenen işgücü sağlayan ülkelerin, gemi adamlarına sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesi husunda Filipinler’i, uygulama yapan ilk örnek devlet konumuna getirmiştir.

Filipinli Denizcilerin Ücretleri

Son yıllarda Avrupa Komisyonunun Filipinli gemi adamlarının denizcilik eğitimi ve belgelendirilmelerine yönelik aldığı önlemler gittikçe ağırlaşmaktadır. Avrupa Birliğinin iç mevzuatı uyarınca Avrupa Komisyonu, ülkede bulunan birçok öğretim ve eğitim kurumunun IMO’nun şartlarına uygunluk açısından yetkili uzmanlarca denetimini zorunlu kılmıştır.

Filipinli gemi adamlarının ücret ve çalışma şartları açısından daha yüksek beklentiler içine girmeye başlamaları işletmecilerin gözlerini Çin, Vietnam, Endonezya, Rusya, Ukrayna ve Doğu Avrupa ülkeleri gibi ucuz gemiadamı sağlayan diğer ülkelere çevirmelerine yol açıyor.

Filipinli Gemici Maaşları

Önceleri $300-$500 arası çalışan Filipinli denizciler şimdilerde $1000-1500 bandına çıkmak istiyorlar. İşte bu nedenle talepleri ters tepmeye başlamış durumda. Bu fiyat aralıklarında Türk denizciler çalışabiliyorlar. Türk Denizcilerinin Filipinli Denizcilerden en büyük farkları ise aldıkları sorumluluk denilebilir.

Bir Filipinli denizciye 17:01’de ne olsursa olsun bir iş veremezsiniz. Böyle bir talepte ise ilk cevap 08:00’da gelecektir. Veya en sık duyduğumuz “overtime” bonusları. Oysa Türk Denizciye işi genellikle zabitler olarak hatırlatma ihtiyacı duymayız. İşinin sorumluluğunda olan bir Türk zaten işi tamamlamış olarak teslim eder. Bu sırada da saatine bakmaz.

Araştırmanın detaylarına ulaşmak için Türkiye Denizciler Sendikası web sitesine bakabilirsiniz.

Sizlerinde de bu konuda değerli görüşleriniz önemli. Filipinli denizciler ile ilgili paylaşmak istedikleriniz var ise konu altına yorum yapmayı unutmayın..

Yorum yapın