Petrol Gemilere Korsan Saldırısı

Bugün Umman Denizi açıklarında Birleşik krallık Deniz Ticaret Operasyonlarına ait 2 adet tanker tipi gemiye yapılan saldırılar sonucunda patlamalar meydana geldi. Gemilere Korsan Saldırısı sonrası gemilerden birisinin mürettebatı son anda can salına kaçmayı başardı.

Gemilere Korsan Saldırısı

Bununla da kalmayıp Frontline isimli Norveç şirketine ait bir petrol tankeri gemisinin de Fuceyra açıklarında, nereden geldiği halen tespit edilememiş bir torpido ile saldırıya uğradığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Gemilere yapılan korsan saldırısının Tayvan merkezli CPC’de meydana geldiği belirtiliyor. ABD Donanmasına ait olan beşinci filo da Umman Körfezindeki iki petrol tankerine yapılan saldırıyı teyid etti.

Gemilere Korsan Saldırısı

Umman Körfezi’nde İngiltere ordusuna bağlı Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları kuruluşuna ait Marshall Adaları bayraklı Front Altair ve Panama bayraklı Kokuka Courageous adlı tankerlerde patlama meydana geldi.
Patlama sonrasında iki tankerin körfez çevresindeki ülkelere acil yardım çağrısında bulunduğu ancak tankerlerden Front Altair isimli tankerin batmaya başladığı kaydedildi. 

Personel Son Anda Kurtuldu

Front Altair isimli gemide bulunan personelin saldırıya uğradıktan sonra gemide bulunan can salını indirdikten sora geminin battığı bilgisi gelmiştir. Personelin sağ olarak kurtulduğu biliniyor. Personel ile direk temas kurabilen olmamasına rağmen ABD Donanması personelin sağlık durumlarının da iyi olduğunu belirtmekte.

Aynı Yerde Daha Önce Saldırı Olmuştu

Gemilerin saldırıya uğradığı Birleşik Arap Emirlikleri doğu sahillerinde bulunan Fuceyra Limanı açıklarında daha önce 12 Mayıs’ta yine Norveç’e ait 4 ticari yük gemisi saldırıya uğramıştı. Şu ana kadar saldırıyı yapan, üstlenen çıkmadığı gibi yetkililer de saldırının kim yada kimler tarafından yapıldığı konusunda bilgi sahibi değiller.

ABD’den Gemi Saldırısı Açıklaması Geldi

ABD Donanması Beşinci Filosundan gemilere yapılan saldırılar ile ilgili Reuters Haber ajansına açıklamalar yapıldı. ABD tarafı saldırılardan dolayı ilk yardım çağrısını 06:12 , ikinci yardım çağrısını da 07:00 itibarı ile aldığını bildirdi.

Umman Körfezi’nde hedef alınan Kokuka Courageous tanker gemisinin mürettabatının güvenli bir şekilde kurtarılırken, maddi hasar meydana gelen geminin batma tehlikesi taşımadığı ifade edildi. Haber ajansına verilen bilgiye göre saldırıya uğrayan geminin İran’a 14 mil açıkta olduğu da özellikle vurgulandı.

Yorum yapın