Seperatör Overhaul Bakımları

Gemideki kirlik yakıtı ayrıştıran en önemli ekipmanların ne olduğu hepinizin malumu. Bu yazımızda da sizlere seperatör overhaul bakımları ile ilgili belli başlı bazı bilgileri verip, bu konuda internette bol miktarda olan bakım videolarını paylaşıp, sizlerin bu konuya daha fazla aşina olmanızı amaçladık.

Seperatör Overhaul Bakımları Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır

Gemide kullanılan hemen hemen her makinanın ayrı bir üreticisi bulunmaktadır. Bu nedenle de her birisi kendi ekipmanlarının ne kadar süre içerisinde arıza yapacağını veya planlı bakım programlarına göre kaç saatte bir rutin bakıma girmesi gerektiği konusunda bilgi vermektedirler.

Bu nedenle şu ekipman bu saatte, bu ekipman bu saatte bakıma alınmalıdır diye net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Ama genelleme yapmak gerekirse, düzenli çalışan bir seperatörün 3 ay veya 6 ayda bir arıza vermese bile temizliğe alınması, işletmenin verimli olması bakımından önemli olacaktır.

alfa-laval-seperator

Seperatör Overhaul Bakımları Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle gemide yapılan işler başta olmak üzere, genel iş hayatında da yapılması planlanan her işte belli başlı dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusu olmaktadır. Bir iş ne kadar tehlikesiz de görünse, işin perde arkasında çok daha farklı durumlar olabilir. Sadece tehlike için düşünmeyelim. Aslında dikkat edilmesi gerekenleri uygulayınca kısa sürede bitebilecek bir iş, hatalı hareketlerden dolayı, gereksiz yere zaman ve maddi kayıplarla sonuçlanabilir.

Gemide ana hareket kaynağı olarak kullanılan yakıtın temizlenmesinde önemli yeri olan seperatörlerin temizliklerinde en çok dikkat edilmesi gereken konu özellikle o-ring’lerin orjinallerinin kullanılması olacaktır. Tamamen metal parçaların en küçük sızdırmazlıklarının önüne geçilebilmesi için sızdırmazlık konusu çok önemlidir.

Sızdırmazlık baş gösterdiğinde ilk görülen hata çıkış veya giriş basınçlarının değişmesi olacaktır ki bu durumda da parametre dışına çıkmış olan değerlerden dolayı seperatör kendisini korumaya alacak ve devre dışı kalacaktır.

Seperatör Overhaul Bakımları İçin Gereken Ekipmanlar

Aslında bu da tıpkı ayrıştırıcıların bakım saatlerin net olarak belirtilmesi konusu gibi kesin olarak cevap verilemeyecek olan konulardan bir tanesidir. Overhaul esnasında kullanılacak ekipmanlar, instruction veya operation manual’de açıkça gösterilip, nasıl kullanılabileceği yönünde görsel veriler bulundururlar. Ama yine genel olarak bunlardan bahsetmek gerekirse;

  • Alyen Takımı,
  • Çektirme,
  • Çekiç,
  • Tornavida,
  • Somun sökme-takma aparatı;
  • O-Ring sökme aparatı

gibi genel olarak kullanılan ekipmanları mevcuttur.

Seperatör Overhaul Bakımları Videoları

Yukarıda bakımları ve arıza giderilmeleri ile ilgili verdiğimiz kısa bilgilendirmelerden sonra, aşağıda bu konularla ilgili, farklı tip, marka ve ebatlardaki seperatör bakımlarına ilişkin videolar bulunuyor. Genel olarak duyduğunuz ve bizzat deneyemediğiniz konular hakkında aiağıdaki videoları izleyerek daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın