Tekne Kiralama

Deniz kenarında tatil yapmak isteyenler için tekne kiralama hayalleri süsleyen bir aktivite olmaktadır. Özellikle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 1 Milyon Amatör Denizci kampanyası ile ülke genelinde yaptığı çalışma ile, vatandaşların 24,99 metreye kadar olan tekneleri kullanabilmeleri amaçlanmıştır. Bu yazımda sizlere tekne nasıl kiralanır, tekne kiralama fiyatları, tekne kiralanırken nelere dikkat edilmelidir gibi konularda bilgiler vereceğim.

Tekne Kiralama Nasıl Yapılır?

Sizin de uçsuz bucaksız denizlerde kafanıza göre gezme, veya denizin en ıssız yerlerinde yüzmek gibi bir düşünceniz var ise, tekne kiralamak öncelikleriniz arasına girmeli. Tabi bunun da farklı tip ve çeşitleri var. Nasıl ki bir araba kiralarken belirli şartları sağlamanız isteniliyorsa, yat kiralama konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Aksi halde meydana çok maliyetli kazalar ile karşılaşabilirsiniz.

Tekne kiralamadan önce nasıl bir tip kiralama yapacağınızı belirlemeniz çok önemlidir. Mürettebatlı mı yoksa mürettebatsız mı tekne kullanacaksınız?

Mürettebatlı ve Mürettebatsız Tekne Kiralama

Eğer bir tekne kullanmak için gerekli yeterlilikleri sağlayabiliyorsanız, kontrolü tamamen sizde olmak kaydı ile tekne kiralamanız mümkün olabilir. Veya bu konuya tamamen uzak da olabilirsiniz ve teknenin kaptanı ve personeli ile günübirlik veya belirlediğiniz sürelerde kiralamasını yapabilir, tekne personeli teknenin sevk ve idaresini yaparken, sizler de tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Mürettebatsız Tekne Kiralama

Öncelikle hangi bölgede tekne kiralayacağınıza karar vermelisiniz. Bu aşama zor olmasa gerek. Daha sonraki önemli kısım ise, sizin ihtiyacınıza uygun bir tekne kiralamak olacaktır. Kamara sayısı olsun, tekne boyutları olsun veya teknenin teknik özellikleri olsun, bunları belirlemenizde yarar var.

Teknenin genel özelliklerine de karar verdikten sonra, bu sefer tekne kiralama firmaları ile iletişime geçerek, gideceğiniz bölgede, tam da sizin zaman aralıklarınıza uygun olan tekneleri bulmak var. Bu işlem genellikle 4 hafta öncesinden yapılınca sağlıklı olmaktadır.

Tekne kiralayan şirketler, genellikle ücretin yarı kısmını siz rezervasyon yaptığınızda talep etmekteler. Geri kalan kısmın yarısını da tekneyi teslim aldığınızda alırlar. Son kısım ise, tekne tesliminde gerçekleşmektedir. Tabi, süreç ilerledikçe, belirli bir portföyü olan müşteriler için durum değişkenlik gösterebilmektedir.

Tekne kiralama şirketleri, teknelerini sizlere rezerve etmeden önce, sizlerin o tekneyi kullanabileceğiniz yeterlilikte olduğunuzu görmek isteyebilirler. Bu nedenle sizlerden bazı belgeler talep ederler.

Tekne Kiralamak İçin Gerekli Belgeler;

  • Mürettebat Listesi,
  • VHF, Kısa Mesafe Telsiz kullanım belgesi,
  • Amatör Denizci Belgesi veya tekne kullanabileceğine ilişkin bir belge

Sizin tarafınızdan tüm yeterlilikler yerine getirildiğinde, tekne deposu ve su tankları dolu şekilde kullanıma hazır olarak kullanıcıya sunulur. Tekne gelir gelmez hemen yola çıkmak hatalı olabilir. O nedenle teknenin gerçekten de size reklamı yapılan tekne olup olmadığı konusunda kontrol edilmelidir. Genellikle bunun için bir kontrol listesi bulunabilir.

Eğer aklınıza yatmayan veya size belirtilenden farklı bir özellikte tekne size sunulmuş ise, durumu kiralayana bildirip hatanın giderilmesi konusunu bildirmelisiniz. Aksi taktirde meydana gelecek farklılıklardan ve mali sorunlardan siz sorumlu olabilirsiniz.

Teknelerin de tıpkı araba kiralamalarında olduğu gibi belirtilen zaman ve mekanda teslim edilmesi gerekmektedir. Çünkü sizin gecikmeniz, sizden sonra tekneyi kiralayacak olan bir müşteri var ise, onun mağduriyetine neden olabilir.

Mürettebatlı Tekne Kiralama

Aslında burada düşünülmesi gereken bir çok konu ve olası sorunların muhatabı, gemi personeli olmaktadır. Bu nedenle bu tip bir kiralama, ilk defa tekne kullanacaklar için en akıllıca yöntem olarak görünmektedir. Personel giderleri ve iaşe masraflarından dolayı, kaptanlı tekne kiralama ücreti fazla gelebilir ama tekne ve yat kullanımı konusunda bilgi eksikliği olan kişiler için kolaylaştırıcı bir yöntem olacaktır.

Bu şekilde bir kirlamada gemi personeli sayede seyir ve gezi hizmeti değil, aynı zamanda sizlerin yemeklerinizi de karşılayabilmektedir. Yine gemi personeline belirttiğiniz bölgeleri bildirerek, tatilinizi uzman bir kadro eşliğinde sorunsuz şekilde devam ettirme şansınız olacaktır.

Tekne Kiralama Fiyatları

Yat veya tekne kiralama fiyatları saatlik 750TL ile 1250TL arasında değişmektedir. Kiralanacak deniz aracının özelliklerine, sezona ve mürettebat durumuna göre fiyatlar değişkenlik gösterecektir. Günlük tekne kiralama ücretleri ise 4500TL ile 7500TL arasında değişmektedir.

Saatlik tekne kiralamak için minimum kiralama süresi genellikle 2 saat olarak belirlenmiştir. Günlük tekne kiralamalarında ise kiralama 10:00-18:00 arasında olmaktadır.

Tekne kiralama ücreti hesaplanırken dikkat edilecek bir çok kalem bulunmaktadır. Bunlar

  • Teknenin teknik özellikleri
  • Personel olup olmadığı
  • Teknenin ne amaçla kullanılacağı
  • Teknenin sefer güzergahı
  • Yemek ve alkol durumu
  • Hangi günlerde ve saatlerde kiralama yapılacağı

Yukarıdan da görülebileceği gibi, bir tekneyi kiralarken çok farklı fiyat teklifi almanızın çok fazla nedeni bulunuyor. En ekonomik ve kesin yoldan kiralama yapabilmeniz için bu listedeki her durumu kafanızda netleştirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

İstanbul Tekne Kiralama

Tekne Kiralama İstanbul için unutulmayacak bir aktivite olabilir. Her türlü tarihi derinliği olan bu şehri bir de eşsiz boğazlarından tekne gezintisi ile gezmek isteyenler, istanbul’da güvenilir ve ucuz yat kiralama şirketlerini araştırmaktadırlar.

Burada sizlere şu şirkete gidin vb şeyler demeyeceğim elbette. Fakat Tekne kiralarken dikkat edilmesi gereken kurallara da uymanızın sizin için iyi olacağını belirtmek isterim.

Örneğin tekne kiralamak için öncelikle görüşeceğiniz firmalar kesinlikle kurumsal ve profesyonel siteler olsun. Haklarında referanslara ulaşabileceğiniz yat kiralama şirketleri ile iletişime geçin.

Daha ortada kiralanacak bir tekne bile yokken, uçuk paraların yarısını hemen sizden kapora adı altında isteyenlere karşı biraz mesafeli durmanızda yarar vardır. Bu veya buna benzer şirketler eğer mağduriyet yaşatacaklarsa, kapora ücretini ya kendi şahsi hesaplarına havale yolu ile yada sizden elden almak isterler. Böylelikle arkada yapılan iş ile ilgili bir kanıt kalmamış olur. Emin olun ki bu kişiler, kiralama hizmeti için sizinle bir sözleşme bile yapmayacaklardır, çünkü bu iş için muhtemelen belgeleri veya kayıtları bulunmamaktadır.

Hatta sadece İstanbul için değil, Türkiye Tekne Kiralama Siteleri ve tekne sahiplerini buluşturan mükemmel bir platformun kurulduğunu ve sektöre inanılmaz bir yatırım ile girdiklerini biliyorum. Site yayınlanmaya başladığı andan itibaren burada sizler için tanıtacağız ve bizim aracılığımız ile giden müşterilerine süprizler de yapacağız. Özellikle Göcek, Marmaris, İzmir, Bodrum, Antalya, Fethiye Tekne Kiralama konusunda alanında uzman ekiplerle sizleri buluşturmayı amaçlıyoruz.

Yorum yapın