Variable Injection Timing

Gemilerde yakıt tüketimini azaltmak amacı ile maksimum yanma basıncına ulaştıran efektif karışım için elde edilen verimli yanma sistemine variable injection timing adı verilmektedir.

Kullanıldığı kelimenin baş harfleri ile oluşturulan VIT ile de belirtilebilmektedir. Bir gemi için gerekli olan gücü, minimum yakıt harcayarak elde etme yöntemi olarak da özetleyebiliriz.

Variable Injection Timing (VIT) Nedir?

Kelime anlamı olarak değişebilen enjeksiyon zamanlaması anlamına gelen VIT Sistemi, kullanım yeri olarak ana hatları ile dizel bir makinede ateşleme zamanını biraz daha erkene alarak, aynı yakıt oranında silindirin daha fazla iş yapma imkanına ulaşması olarak tanımlanabilmektedir.

Yapılan makine yüküne bağımlı zamanlama ayarlaması ile silindirlerde gerekli olan yanma basıncına daha düşük yakıt oranı ile ulaşılırken, yanma veriminin maksimum olması sağlanmaktadır.

Variable Injection Timing İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

VIT Sistemi donanımlı bir makine ile çalışılırken, maksimum yanma basıncına ulaşmak için aşağıda yazmış olduğumuz konular hakkında bilgi sahibi olmanız ve bu konuda gerekli ayarlamaları yapmış olmanız gerekmektedir;

  • Mekanik Parçaların Birbirinden Bağımsız Oluşu:  sistemin yakıt pompasında bulunan spill ve emme hattındaki kontrol çubuğuna kumanda eder. Eksantrik mil yayının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Spill hattında tıkanma ve aşınma olması durumlarına karşı ilgili mühendis düzenli kontrollerini sağlamalıdır.
  • Yük Gösterge Değerlerinin Kontrolü: VIT Sistemi gavarnöre entegre olarak çalışır ve aldığı verileri işleyerek yanma mahalline gerekli oranda yakıt girişini sağlar. Sorumlu zabit düzenli olarak yük gösterge panelini hem lokal yerinden takip ederek hem de verilerden takip ederek senkronize olduğuna emin olmalıdır. En güzel yapılacak yer indikatör 0 değerini gösterdiğinde karşılaştırma yapmaktır. Eğer sistem devrede değilken 0’dan farklı bir değer görülüyorsa, verimli çalışma amacı ile ayarlamasının yapılması gerekmektedir.
  • VIT Aktüatör Ayarları: Aktüatör stroğunu (çalıştığı mesafeyi), VIT değeri 0 iken, suction valve regulating lever ile blok ünitesinin arasına mesafe ölçüm aracı ile kontrol edin. VIT’yi maksimum ileri ve geri pozisyonda iteleyerek yukarıdaki şekilde çıkan değeri yük göstergesi ayar etiketine not edin. Bu değerleri ayrıca uzaktan kontrol sistemi üzerinden de kontrol ederek kıyaslama yapın. Aldığınız bu değerleri üreticinin kitabındaki değerlerle karşılaştırın.

Variable Injection Timing Sistem Ayarı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vit sistem ayarı, sistemin amacına uygun olarak çalışıp yakıt tasarrufu sağlaması açısından önemlidir. Bunun için aşağıdaki videodan faydalanmanızı öneririm.

Variable Injection Timing Çalışma Prensibi Video

VIT sistemin görsel olarak nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak da isterseniz, aşağıdaki sistem çalışma prensibi ile ilgili olan videoyu incelemenizi öneririm.

Yorum yapın