Yerli Askeri Yazılım

Son yıllarda yapılan devlet yatırımlarında millileşme vurgusunu sıklıkla duyuyorsunuzdur. Bunlardan bir tanesi de milli uçak gemisi için yerli askeri yazılım çalışmaları olarak belirtildi. Türkiye’nin yerli uçak gemisi TCG Anadolu savaş sistemi için, dünyanın önde gelen savaş yönetim sistemi olarak gösterilen Advent Savaş Yönetim Sistemi’nin entegre edilme çalışmalarının başladığı bilgisi veriliyor.

Yerli Askeri Yazılım Advent

HAVELSAN tarafından yazılan ve halen geliştirilebilen yerli askeri savaş yazılımı olan Advent Savaş Yönetim Sistemi, dünyadaki benzer programlar arasında en iyisi olarak gösterilmektedir. Programın oluşturulması kapsamında bu güne kadar yaklaşık olarak 10 milyon satır kod yazıldı. Bu kodlar ile 500 farklı uygulama ile, askeri projelerde farklı görevler yerine getirilecek.

Savaş Yönetim Sistemi Nedir?

Savaş Yönetim Sistemi; yerli savaş gemilerinin muharebe gücünü desteklemek üzere; platformda mevcut savaş sisteminin beyni olarak görev yapan; komuta heyetinin durumsal farkındalığını artırmayı, savaş sisteminin silah ve sensörlerinin etkin bir şekilde kullanılmasına yardım etmeyi ve icra edilen harekâta yönelik olarak komuta heyetine karar desteği sağlamayı hedefleyen bir sistemdir.

Savaş yönetim sistemi, bu hedeflerine ulaşabilmek amacıyla, gerek sensörleri gerekse haberleşme kanalları aracılığı ile elde ettiği bilgileri derlemekte; derlenen bilgileri operatör girdilerine ya da sistem ayarlarına uygun olarak işlemekte, elde edilen verileri operatöre sunarak veya kendi tanımlı algoritmalarında kullanarak hem durumsal farkındalığı artırabilmekte hem de karar desteği üretebilmekte.

Yerli Askeri Yazılım Advent

İlk yerli askeri yazılımlarının hazırlıkları 1998 yılına kadar dayanmaktadır. 8 adet G (Gabya) sınıfı fırkateynin kullanım sürelerinin uzatılması ve harp yeteneklerinin arttırılması amacı ile milli askeri yazılım çalışmaları başlamış oldu. 2005 yılında GENESIS adı verilen kendi askeri yazılımımıza kavuşmuş olduk. Bu noktada Havelsan ve Armerkom ortaklığı ile sistem, farklı askeri platformlarda kullanılmaya başlandı.

Genesis savaş yönetim sistemi programının ;

  • Donanım ve yazılım teknolojilerinin güncelliğini yitirmesi nedeni ile idame sıkıntıları yaşanması,
  • Artan ve değişen kullanıcı isterlerini karşılamada yetersiz kalması,
  • Artan iz sayıları nedeni ile gelecekte istenecek performansı sağlayamaması,
  • Değişen harekât ihtiyaçları, yeni harp nevileri ve harp dışı harekât ihtiyaçlarının artması nedeni ile fonksiyonel olarak yarının ihtiyacını karşılayamayacak olması gibi nedenler ile zaman içerisinde yeni nesil bir savaş yönetim sistemi geliştirilmesine yönelik bir ihtiyaç doğdu.

İşte bu nedenlerden dolayı Havelsan ve Armerkom ortaklığı ile 2010 yılından itibaren, yukarıdaki sorunların üstesinden gelinecek, zamana ayak uyduran bir yerli ve milli askeri savaş programının yazılmasına başlanmış oldu.

Yerli Askeri Yazılım Milli Uçak Gemisinde

Geliştirilme çalışmaları 2010 yılından beri devam eden Advent yazılımının ilk versiyonları, MİLGEM kapsamında 4. milli savaş gemisi olarak denize indirilen TCG Kınalıada korvetinde kullanıldı.

TCG Kınalıada Askeri Gemisi Personeli

TCG Kınalıada Korvetinden sonra da Advent yerli askeri yazılım programı, şimdi de Türkiye’nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu’ya entegre edilecek. Bu kapsamda fabrika kabul testleri başarı ile tamamlanan Advent yazılımının liman kabul testlerinin de 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Yorum yapın