Yunus Balığı Terapisi

Yunus Balığı Terapisi ülkemizde henüz yeni yeni duyulmaya başlamış olsa bile, dünya da bir çok ülkede bir çok hastalığın tedavisinde aktif olarak kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ben de size burada yunus terapisi nedir, maliyeti nedir ve nerelerde yunus terapisi uygulanmaktadır gibi sorulara cevap arayacağım.

Yunus Balığı Terapisi Nedir?

Yunus balıkları bildiğiniz gibi özellikle bizim toplumumuzda çok sevilen ve beğenilen deniz canlılarının başında gelmektedir. Bir vapur ile giderken veya sahilden denize baktığımızda yunus balıklarını görürsek hemen heyecanlanır, ve imkanımız var ise kameraya kaydetmek isteriz. Çünkü bu balıkları izlemek bile insanı pozitif enerji ile doldurmaktadır.

Yunus Balığı Özellikleri

Tam da bu nedenden dolayı, araştırmalar neticesinde, bazı uzmanların, yunuslardaki pozitif enerjinin insana aktarılması ile bazı rahatsızlıkların alternatif olarak tedavi edilebileceği, veya tıbbi tedaviye yardımcı olacak nitelikte fayda sağlayabileceği görülmüş ve bu konularda çalışmalar başlatılmıştır.

Bu bağlamda tahmin edildiği gibi yunus balığı terapisi uygulanan bazı hastalarda, pozitif yönlü iyileşmeler tespit edilmiş ve bu yöntemin, alternatif bir tedavi aracı olarak kullanılmaya başlanılmasının önü açılmıştır.

Yunus Balığı Terapisi Hangi Hastalara Uygulanır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi yunus terapisi, her türlü tıbbi sorunun çözümü değildir. Sadece belirli alanlarda, tıbbi uygulamalara yardımcı, alternatif olması bakımından destek yöntemidir. Burada yunus balıkları, aşağıdaki hastalıklara sahip kişilere sorunsuz şekilde uygulanabilir

 • Otizm, Atipik Otizm ve Asperger Sendromu olarak da bilinen yaygın gelişim bozuklukları,
 • Down Sendromu,
 • Sinir sisteminin organik çöküşüne bağlı rahatsızlıklar,
 • Travma sonrası şiddet sendromu,
 • Konuşma bozuklukları,
 • Kronik yorgunluk sendromu,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Beyin felci (CP) ve Spastik beyin felci,
 • İstemsiz hareket ve kas spazmları

Bununla beraber bazı hastalıklarda da yunus balığı tedavisinin uygulanmaması gerekmektedir. Güvenlik ve sağlık açısından yunus tedavisinin sakıncalı olduğu hastalıklar ise aşağıda belirtilmiştir.

 • Sara (Epilepsi) hastalığı,
 • Bulaşıcı hastalıklar,-
 • 24-26 derece sıcaklıktaki suda yüzmeye karşı sağlık sorunu oluşabilecek kişiler.

Yunus Balığı Terapisi Güvenli Mi?

İlk defa yunus terapisini duyanlar, zaten hasta olan yakınları için bu yöntemin güvenli olup olmadığı konusunda tereddüte düşmektedirler. Bu konuda da fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Mesela bu tedavi yöntemine karşı çıkanlardan en önemlileri hayvan hakları dernekleri ve özellikle yunus balığı tedavisinde başarıya ulaşıldığı söylenen otizm hastalığı tedavisi için faaliyet gösteren vakıflar.

Yunus Balığı ile Tedavi Güvenilir mi?

Bu kişilerin haklı olarak savundukları nokta, henüz kesin tedavi yöntemi Avrupa’da bile belgelenememiş, bu konuda net bir sonuç elde edilememiş bir yöntemin, ülkemiz dahil uygulamada bir çok yunus balığının esaretine neden olduğu yönündeki iddialarıdır. Zor durumda olan aileler, çocuklarının bir güler yüzü için dahi olsa, gözlerini kırpmadan çok yüksek olan maliyetli bu terapi için para ayırabilmektedirler.

Ama işin bir diğer kısmı da bulunuyor. Hayvanlar ile insanların rehabilite edilebildiği gerçeği çok eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Örneğin artık psikolojik rahatsızlıkları ve davranış bozuklukları olan bireyler ata binerek daha fazla sosyalleşip, kendilerini normal olarak görebilmektedirler. Kaldı ki yunuslar, insanlardan sonra düşünebilen bir diğer canlı olarak bilinebilir. Denizlerde kullanmış olduğumuz sonar, echo, radar gibi sistemlerin, yunuslardan örnek alınarak geliştirildiği bilinmektedir. Aynı pozitifliği insana aktarabileceğini düşünmek ne kadar zor olabilir ki?

Yunus Balığı Terapi Ücreti Ne Kadar?

İşin aslında ayrılık noktalarına ve kar getiren kısmı da burası oluyor. Yunus terapisi aslında çok da uygun bir tedavi yöntemi olarak görünmüyor. En azından ekonomik olarak. Bir kişinin etkili bir tedavi alabilmesi için yaklaşık 10 seans kadar yunus balığı ile terapi edilmesi gerekmektedir. Tabi bu süre hastalığın derecesine ve tipine göre değişiklik gösterecek olsa da ortalama olarak bu değer çıkıyor. Bu yunus balığı terapi ücretleri ise yaklaşık olarak 2500 Euro ile 5000 Euro arasında değişen fiyatlarla gerçekleşmektedir.

Yunus Balığı Terapisi Nerede Yapılmaktadır?

Yunus terapisi, henüz İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla gibi büyük şehirlerimizde yapılmaktadır. Özellikle önceleri eğlence amaçlı olarak kurulmuş olan tatil bölgelerindeki yunus balıkları, bu dönemde de tedavi amaçlı olarak kullanılabilmektedir.

Yorum yapın