Gemi Simülasyon Oyunu

Bilgisayar ve oyun teknolojilerinin gelişmesi ile gemi simülasyon oyunu kategorisindeki ürünlerdeki çeşitlilikleri de kolaylıkla görebiliyoruz. Simülasyon dediğimiz olgu, gerçek bir aracın yazılım ve donanımsal olarak bilgisayar ortamında birebir kopyasının oluşturulması olarak tanımlanabilir. Bu yazımda da sizlere, en çok beğenilen, en iyi gemi simülasyon oyunları ile ilgili bilgi vermek istedim.

Gemi Simülasyon Oyunu Önerileri

Oynarken size gerçekten bir geminin içerisindeymişsiniz hissini yaşatacak aslında çok da fazla oyun bulunmuyor. Bir çok oyun sitesinde. hani şu çocukların oynadıkları siteler, bir çok gemi oyunu, korsan oyunu adı altında, bol miktarda var. Ama burada benim sizlere tanıtımını yapıp paylaşımını yapacağım oyunlar, aslında üniversitelerdeki gemi simülatörlerinden çok da farklı değil.

Bu yazımda da sizlere en çok indirilen gemi simülasyon oyunları ile ilgili belirlediğim 3 tanesinin tanıtımını ve indirme linklerini vereceğim.

Gemi Simülasyon Oyunları ve Özellikleri

İnternette yaptığım araştırmalarda, gemi oyunları alanında karşıma genelde aşağıdaki şu 3 oyun çıktı. Bunlardan bazılarını eskiden beri duymuş olmanız muhtemel.

 • European Ship Simülatör
 • Ship Simulator Extreme
 • Ports of Call

European Ship Simulator Oyunu ve Özellikleri

Gemi simulatör oyunu aramalarında, özellikle Steam’de bu oyun çok detaylı şekilde işlenmiş ve paylaşılmaktadır. Farklı senaryolarda sizin tug boat, kurtarma botu, dökmeci, tanker tipleri ve yolcu gemileri kullanabileceğiniz bir gemi oyunu olarak üretilmiş.

European Ship Simulator Oyunu İndir

Oyunun görselleri gerçeğini aratmayacak nitelikte detaylara sahip. Oyunda Rostock, Rotterdam, Dover, Calais ve İzlanda olmak üzere beş muhteşem bölge bulunuyor. Ayrıca oyunda bulunacak olan gerçekci su fizik sistemi oldukça iddialı görünüyor. Buna ek olarak da oyuna düzenli olarak yeni tekneler, gemiler ve özellikleri de eklenerek, oyunun sürekli olarak güncel tutulması sağlanıyor.

European Ship Simulator oyununu oynayabilmeniz için bilgisayarınızın minimum aşağıdaki özelliklerde olması gerekmektedir.

 • İşletim Sistemi: Windows Vista/7/8 (All OS must be 64 bit)
 • İşlemci: Intel i3 2.6 or equivalent
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Dedicated graphics with 1GB VRAM (DX11 compatible – Nvidia Geforce GTX 470/ATI Radeon 6900 series or greater)
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 2700 MB kullanılabilir alan

Oyun ile ilgili bir bölümün de videosuna ulaşabilirsiniz. İnceleme yapanlar, bir tug boat görevini video kaydına almışlar. Aşağıdaki videoyu da izleyerek, oyunun görselleri, size yaşattığı hisleri analiz edebilirsiniz. Sizin de gemi simülasyon oyunu arayışınız var ise bence bu oyunu en azından deneyebilirsiniz.

Siz de European Ship Simulator oyununu %66’lık bir indirim ile almak isterseniz linke tıklayarak indirimli erişim sağlayabilirsiniz. İndirimli European Ship Simulator Oyunu

Ship Simulator Extreme Oyunu ve Özellikleri

Gemi Simülasyon Oyunları denilince, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendinizi olayın içerisinde hissetmeniz algısını sizde uyandırıyor. Tıpkı Microsoft’un Flight Simulatör Uçak simülasyon oyununda olduğu gibi. Fakat bu oyunun özellikle internette yorumlarını incelediğimde, kullanıcılar çok umutla bekledikleri oyundan aslında bekledikleri zevki alamadıklarını belirtmişler.

Oyunun en beğenilen özellikleri arasında bir gemi simülasyonunda beklenilen standart görevlerin dışında farklı işlerin olması belirtilmiş. Örneğin bu tarz oyunlarda asıl amaç bir tekne, gemi kullanmak oluyor. Bu oyunda ise greenpeace örgütüne bağlı olan Rainbow isimli bir gemi ile, denize atık atan bir tankeri engellemeye çalışıyorsunuz. Kuru kuru bir yük teslimi değil elbette. Bu da oyunun amaçları bakımından diğerlerine göre farkını ortaya koyuyor.

Ship Simulator Extremes

Fakat beğenilmeyen kısımda ise, bu görevin çok fazla uzun zaman alması ve belirli bir süre sonrası tekrar aynı monotonluk ile limana dönmeniz gerektiği olmuş. 15 dakikalık bir sürede yapacağınız seyir ile kirlilik yaratan tankere ulaşıyorsunuz, engelleme botunu attıktan sonra 5 dakika ona eşlik ediyorsunuz ve tankerin yanında 30 saniye bekliyorsunuz. Bu görevi tamamlayınca gerisin geriye 30 dakikalık bir limana varış süresi sizi bekliyor olacak.

Oyunda süre hızlandırma gibi bir seçenek de olmayacağından, asıl amacı atraksiyonlu gemi kullanmak isteyecek olan oyun severler için çok da etkileyici olacağa benzemiyor. Ama bir farklı senaryo da ünlü Titanic gemisinin kaza yapmadan, NewYork limanına ulaşmasını sağlamak. Dediğim gibi, oyunun en çekici yanları, kendine has özel senaryolarının olması.

Bunun haricinde oyundaki fiziksel görseller dikkat çekici olmasına karşın, detaylara fazla girilmemiş olması ve özellikle müzik alanında sadece kuş seslerinin gelmesi de hayal kırıklığına uğratan etkenler olarak karşımıza çıkıyor. Bir de koskoca gemide çalışanların görünmeyip de sadece tek başınıza olmanız, denizlerde yalnız kalmanın sıkıcılığı baskısını üzerinizde arttırabilir.

Ship Simulator Extreme oyununu oynayabilmeniz için bilgisayarınızın minimum aşağıdaki özelliklerde olması gerekmektedir.

 • OS: Windows XP (Min. …
 • Processor: 3 Ghz P4 Intel or AMD equivalent processor.
 • Memory: 2GB (Windows XP) or 3GB (Vista or Windows 7)
 • Hard Disk Space: 3.5 GB.
 • Video Card: Geforce 8800GT or ATI Radeon 4850 with 256MB ram (At least Shader model 3.0)
 • Sound: DirectX compatible.
 • DirectX®: 9.0c.

Ship Simulator Extremes gemi oyununu indirmek için Oyunu İndirin bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Aşağıda bu oyun ile ilgili farklı tip gemi seçeneklerini görme ve oyunun oynanma videolarını bulabileceğiniz videolara ulaşabilirsiniz.

Ports of Call Oyunu ve Özellikleri

Aslında gemi simülasyon oyunu başlığı altındaki tüm oyunların atası diyebileceğimiz oyun ports of call oyunudur. Bu oyun ile ilgili çok daha önce detaylı bilgiler ve ayrıntılı yazılar yazmıştım. Bana kalırsa, gerek gemi kullanım amacı ile olsun, gerekse deniz ticareti alanında olsun en başarılı oyundur.

Oyunun grafikleri elbette yukarıda bahsettiğim diğer iki oyun kadar gelişmiş değildir. Fakat oyunun genel mantığı içerisindeki özellikler, çok daha ileri seviyededir diyebiliriz. Oyun içerisindeki borsa takip ekranlarını takip ederek oyun içerisinde borsada hisse senetleri ile para kazanabilme, kendi şirketinizi kurup filonuzu idare edebilme gibi özellikleri bulunuyor.

Bu taraftan da incelediğinizde, aslında bir gemi kullanımı oyunu özelliğinden çok, armatör simülasyonu diyebileceğimiz ayrı bir kategoriye giriyor. Bu esnada sürekli olarak geminizin kumandasını yapamıyorsunuz fakat özel liman girişlerinde veya tehlikeli sularda, size 3 boyutlu olarak geminizi kontrol edip etmeyeceğiniz konusunda seçenek sunması, oyunu bana göre daha çekici hale getiriyor.

Ports of call gemi simülasyon oyunu indirmek için veya oyun ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilmek için Ports of Call Oyunu başlıklı yazımı da incelemenizi öneriyorum.

Yorum yapın