Sahte PSC E-Postaları

Son zamanlarda gemilere gönderilen sahte e-postalara dikkat edilmesi yönünde bazı resmi kurumlardan uyarı mesajları gelmeye başladı. Özellikle Alman PSC (Liman Devlet Kontrolü) taklit edilerek gönderilen Inmarsat Mesajlarında gemilere ait özel bilgiler talep ediliyor. Daha sonra da bu bilgilerin sahte faturalandırma ve şirketlerden para koparmada kullanılacağından bahsediliyor. Gelin gemilere gönderilen sahte PSC mailleri ile ilgili haberimizin detaylarını inceleyelim.

Sahte PSC E-Postaları’na Dikkat

Son haftalarda, kimliği bilinmeyen kişiler e-postalarda gayri meşru bir şekilde Alman Liman Devleti kontrolünün (PSC) temsilcisi gibi davrandılar ve daha sonra alınan verileri nakliye şirketlerine fatura göndermek için kullandılar. İşte kendinizi bu sahtekarlara karşı nasıl koruyacağınızla ilgili bazı ipuçları.

Pek çok vakada, bilinmeyen suçlular, İngilizce yazılmış e-postalarda Alman liman devleti kontrolünün temsilcileri gibi davrandılar ve gemi kaptanlarından veya nakliye şirketlerinden gemi ve nakliye şirketi ile ilgili bilgileri açıklamalarını talep ettiler. Daha sonra, yasadışı olarak elde edilen bu veriler, failler tarafından, fatura tutarının aktarılması talebiyle birlikte, geminin ilgili nakliye şirketinin adı kullanılarak hiçbir zaman verilmeyen hizmetler üzerinden faturaların e-postayla gönderilmesi için kullanıldı. Failler kopya veya sahte isimler kullandı.

Sahte PSC E-Postalarına Karşı Yapılması Gerekenler

Size kendilerini PSC ofisi olarak tanıtan ve gemi ve yük ile ilgili özel bilgileri talep eden e-posta hesaplarından şüphelenmeniz için aşağıdaki adımları dikkatle uygulamanızı öneririz.

1. Aşağıdaki e-posta adreslerinden gelen e-postalara yanıt vermeyin :

  • ops@psc-gov.org
  • port@pscgov.org

2. Yukarıda belirtilen e-posta adreslerinden tekrar tekrar e-posta alıyorsanız, bu e-posta adreslerini spam olarak işaretleyip engelleyin .

3. E-postanın sonunda bir posta adresi içerip içermediğini kontrol edin:

  • Aksi halde e-postaya yanıt vermeyin .
  • Öyleyse adresin doğru posta adresiyle eşleştiğini doğrulayın: Brandstwiete 1, 20457 Hamburg.
  • Şu ana kadar karşılaştığımız dolandırıcılık vakalarında kimliği bilinmeyen kişiler ilgili liman idaresinin posta adresini kullanmıştır; ancak Almanya’da liman idareleri liman devleti kontrolünden sorumlu değildir.

4. Şüpheli bir e-posta bulursanız, güvenli tarafta olmak için bizimle iletişime geçin . Alman liman devleti kontrolü için doğru e-posta adresimiz psc-germany@bg-verkehr.de’dir . Tüm Liman Devleti kontrol görevlilerinin (PSCO) şu formatta bir e-posta adresi vardır: ad.soyadı@bg-verkehr.de.

(Yukarıdaki bilgilendirme yazısı Alman PSC ofisinin bilgilendirme sitesinden alındığı için kendilerine bilgi verilmesi hususunda uyarılar yapmaktadır. Benzer durumlar farklı ülkelere ait PSC ofisleri için de geçerli olabilir. Bu tarz şüpheli işlemlerde öncelikle kendi bayrak devletinizle, şirketinizin IT departmanı ile iletişime geçerek iletişim kurmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.)

Sahte PSC E-Postaları Örneği

Aşağıda, daha önce gönderilmiş olan sahte PSC e-posta örneğini görebilirsiniz. Fotoğraf üzerinde de belirtildiği gibi bu tarz sahte e-postaları en rahat şekilde ele veren yöntem, mesajın konu kısmında gemi adı ve IMO Numarasının yazılı olması gerekirken farklı bilgiler verilmektedir.

Port State Control ofislerinde belirli bir mail formatı bulunmaktadır ve bunun dışına çıkılamaz. Bu tarz farklılıkları tespit ettiğiniz anda şüphelenmeli ve gemi-mürettebat ile ilgili detay bilgileri belirtilen adreslere göndermemeniz gerekmektedir.

Sahte PSC E-Posta Örneği
Sahte PSC E-Posta Örneği

Sahte PSC E-Postaları ve bunlardan korunmak için en etkili yöntem, gönderilen her maile direk cevap vermeden önce sorgulamasını yapmaktır. Bunun için her ne kadar gemilerde dijital güvenlik sistemleri kurulması önemli olsa dahi, şimdilik sahte psc e-postaları insan dikkati ile farkedilecek ve ona göre işlemler yapılacaktır.

Yorum yapın