Seaport Denizcilik Oyunu

Seaport Denizcilik Oyunu mobil oyun oynamak için geliştirilmiş bir deniz ticareti uygulamasıdır. Oyun aslında bir limanlar arası ticaret olup özetle ham maddeleri işleyip kendi bölgenizi geliştirmek amacı bulunmaktadır. Sizlere oyunu tanıtabilmek adına epey bir süredir telefonuma kurup oynamaya başladım. İsterseniz bu deniz ticaret oyunu incelemesini beraberce yapalım.

Seaport Denizcilik Oyunu Amacı Nedir?

Bu oyun PixelFederation isimli bir firma tarafından üretilmiş bir şehir simülasyon oyunudur. Oyunu diğer simülasyonlardan ayıran en büyük özellik, bireysel oynandığı için, siz oyunda değilken sizin oluşturduğunuz şehre saldırı gibi bir durum söz konusu olmuyor. Dolayısı ile günlerce uğraşıp emek verdiğiniz yer dağılmamış oluyor. Hatırlarım da sırf o nedenle kaç tane oyunu daha en başlarda bırakmıştım.

Oyunun amacı, size en başta verilen ham maddeleri kullanarak limanınızı geliştirmek, daha modern bir ticaret filosu oluşturmak. Elinizde olmayan veya yetersiz olan ham maddeleri de komşularınızdan ticaret yolu ile alabilirsiniz. Kısacası her anlamı ile bir ticaret oyunu denilebilir.

Daha önce de sitemizde Ports of Call Oyunu ile ilgili bir paylaşım yapmıştım. Gemi simülasyon oyunu oynamak isteyenler o konudan oyunu indirebilirler. Aslında burada anlatacağım oyun ondan biraz daha farklı. POC oyunu tam bir gemi simülasyon oyunuydu. Fakat burada daha çok ticaret yapılan bir nevi sim city tarzı bir oyun görmekteyiz.

Seaport Denizcilik Oyunu Nasıl Oynanır?

Aslında oyuna adaptasyon süreci çok uzun sürmüyor. Eski bir denizci eşliğinde size oyunda rehberlik ediliyor. İlk başladığınız zaman size belirli miktarda altın, odun, demir, taş, gemici, mücevher ve balık veriliyor.

Rehber eşliğinde ilk geminizi alıp ilk ticaretine gönderiyorsunuz. İlk seferleriniz yaklaşık 1-5 dakika arasında kısa seferler oluyor ama limanınızı şekillendirmeniz için yeterli kaynağı kazanmanızı da sağlıyor.

Seaport Oyunu Püf Noktaları Nelerdir?

Yukarıdaki ekran alıntısında epey ilerlemiş seviyede bir oyunu görebilirsiniz. 31. seviyede bu noktalara gelinebileceğini görün. Burada ilk dikkat etmeniz gereken şey, ham maddelerinizin yeterli seviyede olduğundan emin olun. Zira her türlü ilerleme buna bağlı olarak yapılıyor. Bütün ilerlemeler de zincirleme olarak birbiri ile bağlantılı. Örneğin ticaretinizin ana kaynağı gemiler. Gemi almak, yapmak veya geliştirmek için para ve oduna ihtiyacınız var. Odunu elde etmek için üst seviye kereste binalarına. Kereste binalarının da çalışabilmesi için balığa. Balık için balıkhaneye gibi gibi.

İlk olarak oyunu sürekli takip edip, anlık eksilecek kaynaklara gemilerinizi yönlendirirseniz, eksiklik kriz aşamasına gelmeden müdahale edebilme şansınız oluyor. Ben o şekilde hiç sıkıntıya girmeden ilerlemelerimi sürdürüyorum.

Seaport Denizcilik Oyunu İndir

Oyun farklı yöntemlerle telefonunuza indirilebilir. Aşağıda hem Google Play Store için hem de I Tunes için indirme bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Google Playstore indirme linkleri : https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.pixelfederation.seaport.explore.collect.trade

Itunes indirme linkleri : https://apps.apple.com/app/id1216710959

Seaport Denizcilik Simülasyonu Hakkında Görüşlerim

Telefon ile oyun oynayan ve oynamasını seven birisi değilim. İçerisinde denizcilik barındırdığı için telefonuma indirip oynamaya başladım. İlk 24 saat içerisinde 25. seviyeye kolaylıkla gelebiliyorsunuz. Aslında oyun tam olarak denizcilik veya gemi simülasyon oyunu sayılmaz. Sonuçta ticari beceriler daha fazla ön planda tutuluyor. Arz ve talep dengesini kontrol edebilirseniz başarıya kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Seaport Denizcilik Simülasyonu Oyna

Oyunun Artları

Oyunun avantajlı tarafı, karşınızda bir rakip olmadığı için kolaylıkla ilerleme imkanınız bulunuyor. Siz oyun dışındayken de kuruluşunda emeğinizin geçtiği tesisi, limanı yıkmaya, yağmalamaya gelen olmuyor ki daha önce de bu nedenle çoğu oyunu sildiğimden ve tekrar oynamadığımdan bahsetmiştim.

Eğer taktik düşünürseniz, karşılığını hemen alabiliyorsunuz ve bu da size moral olarak geri dönüyor. Oyun içerisindebol miktarda esantiyon geliyor. Normalde bildiğiniz gibi bu tarz oyunlar, çevrimiçi satın alma metodu ile sizlere sürekli olarak bir şeyler satarak para kazanmak ister. Hatta bazıları bu durumu öyle bir abartırlar ki, onlara o parayı ödemeden ilerlemeniz de imkansızlaşır. Burada öyle bir dayatma yok.

Mücevher para ile satılıyor, ama eğer oyun içerisindeki görevlerinizi yaparsanız ve belirli aralıklarla gelen reklam videolarını izlerseniz, sizlere para ile satılan ürünleri ücretsiz de dağıtıyor. Oyunda daha fazla zaman geçirmenize neden oluyor fakat zaten bu tarz oyunların amacının da tam olarak bu olduğu düşünülürse, çok da sıkıntı bir durum değil.

Oyunun Eksileri

Bana göre oyundaki dezavantajlı durum ise, bir noktadan sonra bekleme süreleri abartılıyor ve ilerlemeniz çok yavaş şekilde işliyor. Bazen bu durum da çok sıkıcı bir hal alıyor. Oyunun tek kişili olmasından dolayı da bir yalnızlık hissi iyiden iyiye sizi kaplayabilir.

Tam ticarete uyumlu dediğiniz bir gemiyi satın almak için de öz kaynaklar değil de sadece uçuk mücevher istemesi, satın almaya şart koşuyor hissi dayatıyor gibi gelebilir. Ama ben bu duruma iyi niyetle yaklaşarak, mücevher dağıttıklarını, sadece o tarz gemiler için çok daha sabırlı olmak gerektiğine değindim. Umarım oyun yapımcılarının da amaçları o yöndedir.

Seaport Denizcilik oyunu indirmek mantıklı mı? Bana göre farklı bir deneyim. Yani telefonunuzu da çok fazla yoracağını sanmıyorum. 36 mb gibi bir yer kaplayacaktır. En azından yalnızken, can sıkıntınızı alacağına inanıyorum. Kişisel önerim kullanılabilir.

Aşağıdaki tanıtım videosu da oyun arayüzü ile ilgili aklınızda bir şeylerin oluşmasına yardımcı olacaktır.

Yorum yapın