Sondaj Gemisinde Çalışmak

Daha önce, sitede farklı gemi tiplerinde çalışmak konusunda çeşitli yazılarım olmasına rağmen sondaj gemisinde çalışmak ile ilgili bilgi paylaşmamıştım. Malumunuz son zamanlarda da ülkemizin güneyindeki petrol arama faaliyetleri hızlandı. Bölgeye sürekli olarak sondaj gemileri gönderiliyor. Peki bu alanda çalışmak isteyenler, gerekli bilgilere nasıl ulaşabilirler? Sondaj gemilerine başvuru nasıl ve nereye yapılır? Sizlere gerekli olan bilgileri vermeye çalışacağım.

Sondaj Gemisinde Çalışmak

Özellikle Akdeniz’de bir çok ülkenin de katılımı ile enerji araştırmaları hızla sürdürülmektedir. Bu bölgesel enerji savaşının etkisi ile deniz altındaki hidrokarbon rezervlerini araştırmak üzere bir çok araç bölgede kullanılıyor. Bunlardan en sık duyduklarımız sismik araştırma gemisi, petrol platformu ve sondaj gemisi.

Bu kadar deniz vasıtasının bulunduğu bölgede, bunları işletecek personelin olmadığını düşünmek büyük hata olurdu. Bunun için öncelikle sondaj gemisinde çalışmak için gerekenler ve sondaj gemilerinde çalışmak için hangi şirketlere başvuru yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Bunları da anlatacağımız küçük bilgilendirmeleri aşağıda sizlere kısaca açıklamaya çalıştım.

Sondaj Gemisi ve Sismik Araştırma Gemisi Ne İşe Yarar?

Denizin altından petrol çıkarmak için epey bir çaba sarf ediliyor değil mi? Sismik gemiler, sondaj gemileri ve petrol platformları gibi çok farklı amaçlarla çok farklı ekipman kullanılıyor. Sondaj gemisinde veya sismik araştırma gemisinde çalışmak isteyen birisi, öncelikle bu tip gemilerde ne gibi işlerin yapıldığını bilmesi gerekmektedir.

Sismik Araştırma Gemisi Nedir? Ne Yapar?

İçerisinde bulunan en son teknolojili donanım sayesinde deniz altındaki yapıdaki yer oluşumlarını incelemeye yarayan deniz taşıtlarına sismik araştırma gemisi adı verilir. Bu araçlarda, zemin yapısını ve onun da altında bulunabilecek maddeleri gösterebilecek, 3 boyutlu özel tasarım yapabilen programlar bulunmaktadır.

Yerli Sismik Gemi Oruç Reis

Özel sensörler aracılığı ile gerekli zemin yapısı ve oluşumunu modelleyen programların çıktıları, alanında uzman olan bilim adamları tarafından yorumlanarak, deniz altında bulunan veya bulunması muhtemel yapılar, yer hareketleri vb. jeolojik olaylara ait öngörüler belirlenerek, gerekli aksiyonlar alınır.

Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi

Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Akdeniz’de yapılan petrol ve doğalgaz arama operasyonlarında, MTA Oruç Reis ve MTA Barbaros Hayrettin Paşa isimli iki adet sismik araştırma gemisi kullanılmaktadır. Aktif olarak görev yapan bu gemiler sürekli olarak sondaj gemilerimizin daha verimli çalışabilmesi için veriler alıp incelemeleri yapmaktadırlar.

Sondaj Gemisi Nedir? Ne Yapar?

Sismik araştırma gemilerinden gelen verilerin incelenmesi sonucunda eğer petrol veya doğal gaz bulunduysa, bu değerli ürünlerin denizin altından çıkarılması gerekmektedir. Karada bile çok zor olan bu işlemi denizde gerçekleştirebilmek için çok özel ekipmanlar ve araçlar gerekmektedir.

Sondaj gemileri, üzerlerinde bulunan özel sondaj ekipmanları ve kuleleri sayesinde, bu zorluğu aşabilecek özelliklerde üretilmektedirler. Şu an dünyada 6. nesil olarak faaliyet gösteren nadir sondaj gemilerinden 2 tanesi, ülkemiz için Akdeniz’de görev yapmaktadır.

Fatih Sondaj Gemisi Nasıl Çalışır?

Yavuz ve Fatih isimli yerli sondaj gemimiz ile ilgili daha önce hazırlamış olduğum teknik bilgiler yazısını okumanızı ve bölgede nasıl etkin bir güç olarak arama faaliyeti yaptığımızın farkında olmanızı isterim.

Sondaj Gemisinde Çalışmak İçin Gerekenler

Yazının en çok beklenen yerinin bu olduğunu düşünüyorum. O nedenle direk konuya girelim. Sondaj gemileri veya sismik araştırma gemileri de deniz ticaret kanununa göre gemi vasıflarına haiz olduklarından dolayı, ilk gereken belge liman cüzdanı oluyor. Zaten Liman Cüzdanı Nasıl Alınır konusunu daha önce de incelemiştik.

Özel ekipmanların bulunduğu bu gemilerde çalışmak için fazladan sertifika gereksinimleri olabilir. Özellikle petrol platformunda çalışmak için, acil durumlarda platformu terk etme konusunda eğitimler bulunur. BOSIET adı verilen bu sertifika, petrol platformlarında zorunlu bir belgedir. BOSIET Sertifikası ile ilgili de konuyu okuyup detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer sondaj gemisinde kaptan olmak istiyorsanız, bu sefer sizden çok daha zorlu olan ve en önemli olan bir yeteneğe sahip olmanız beklenmektedir. DP Officer sertifikası. Sonuçta sondaj esnasında geminin sabit olarak tutulması gerekmektedir ve bu çok hassas bir durumdur. Dynamic Positioning eğitimleri sonrasında verilen bu sertifika sahipleri, şu an dünyanın bir çok bölgesinde hem petrol platformlarında hem de sondaj gemilerinde aranmaktadırlar.

Sondaj Gemilerinde Çalışmak İçin Başvuru

Sondaj gemileri her ne kadar devlet adına araştırma ve sondaj faaliyetleri yürütseler bile, gemilerin kendi personeli, başka bir işletmeci şirket tarafından yapılmaktadır. En son bu hizmeti V-Ship’in verdiğini biliyoruz ama değişiklik olma olasılığı da bulunuyor. V-Ship Denizcilik iletişim adresi için linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Bunun haricinde yurt dışında çok fazla miktarda petrol platformu bulunmaktadır. “Oil Rig Career” olarak internet araması yaptığınızda, karşınızda çokça seçenek olduğunu görebilirsiniz.

Yorum yapın