Türkiye Denizciler Sendikası

Bu yazımda sizlere bahsetmek istediğim konu Türkiye Denizciler Sendikası. İçerisinde sendika ismi geçtiği için bir çoğunuzda bir ürperti olmuş olabilir. Çünkü medyada maalesef sendikalar ile ilgili pek de umut verici haberlerden bahsedilmemektedir. Peki burada bahsedeceğimiz sendikanın sizlerin denizdeki haklarını korumaya gayret gösterdiğinden bahsetsem? Bir haksızlığa uğramanız durumunda ilk elden kendileri ile iletişime geçip sorunu siz yüz göz olmadan çözebileceğinizi söylesem? Gelin beraberce bu sendika ne iş yapar, nerededir ve nasıl üye olunur gibi merak edilen konuları anlatmaya başlayalım.

Türkiye Denizciler Sendikası Nedir?

Türkiye’de denizcilik alanındaki sendikacılık faaliyetleri 1951 yılında başlamıştır. Aslında diğer sendikalar faaliyetlerine 1947 yılında başlamasına rağmen, denizcilerin ve gemilerin dağınıklığından, haberleşme imkanlarının olumsuzluğundan dolayı bu gecikmelerin yaşandığı biliniyor.

Türk-İş ‘e bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren sendika, kurulduğu andan itibaren farklı isimlerde farklı kişilerin yönetiminde günümüzdeki konumuna kadar yükselmiştir. Bu süreç içerisinde gözle görülür ölçüde dikkat çeken faaliyetlere imza atmış ve bana göre en önemli görevi de uluslararası platformlarda denizcilerin haklarını koruyan Uluslararası Taşımacılık Çalışanları federasyonu olan ITF ‘in de ciddi bir üyesi konumuna kadar yükselmiştir.

Türkiye Denizciler Sendikası Ne İş Yapar?

İnsanlar durduk yere de bir sendikaya üye olup aidat ödemek istemezler. Ama çevremizde denizcilik çalışanların mağduriyetleri, gemi adamlarının uğradığı haksızlıklar ile ilgili haberleri okuyunca da denizcilerin ne kadar sahipsiz oldukları ortaya çıkıyor. Aslına bakarsanız kimsesiz değil denizciler ama onları kimlerin koruyup kollayacağı konusunda bilgi yok.

Maaşınızdan her ay yapılacak belirli oranda bir kesinti ile üye olduğunuzda aslında hukuki anlamda son derece güvende olabilirsiniz. Kanunlar şüphesiz ki ilk koruyucumuzdur. Zaten denizcilik sendikası da kanunlardan aldığı gücü kullanarak bu derecede etkili olabiliyorlar ama bazı işverenler, kanunları öyle kullanıyorlar ki, mağdur ettikleri insanlar suçlu bile çıkabiliyor. İşte bu noktada da sendika devreye giriyor.

Türkiye Denizciler Sendikası Gemideki Haklarınızı Korur

Mesela bir zabitsiniz. Gemiden resmi olarak ayrılma zamanınız geldi ve personel müdürünüz konuya ilişkin size hala kaçamak cevaplar veriyor. Siz olayı resmiyete dökünce de hemen sizi kapı dışarı ediveriyor. Alakasız konulardan hemde. Çünkü gerçekte kendisi haksızdır. Ama kabul edemez. Sonra ne oluyor dersiniz? Tekrar işe giremediğiniz gibi sözde o milyon dolarlık gemilerin sahibi bir  armatör o saçma sebebi size bahane ederek maaş ve ikramiyenizi vermek istemez. İşte sendika burada devreye girer ve konusunda uzman olan avukatlarını sizin adınıza şirketinize gönderir. Ne mi olur? Maaşınız ve ikramiyeniz hesabınıza geçmiştir.

Başka bir örnek verelim,
Askerlik zamanınız gelmiştir. Durumu bildirmenize rağmen yine sizi gemiden çekmezler. Hemen dilekçenizi yazarsınız ama bu sefer o saygıdeğer şirketlerin personel müdürü sizi istifa dilekçesi yazmaya zorlar. Yazmazsınız ve şirkete davet eder. Gidersiniz ve sizin ilişiğinizi kesmeniz için kendi cümleleri ile dilekçe yazdırmaya kalkar. Siz ne yaparsınız? Hemen sendikanıza haber edersiniz ve asıl yazılması gereken dilekçenizi size onlar yazdırırlar ve paranız hemen hesabınıza geçer.

Türkiye Denizciler Sendikasında Ayrım Yok

Dikkat ederseniz bu olaylar zabitlerin başlarına gelen GERÇEK olaylardandır. Zabitlerine bu şekilde davranan şirketlerin personellerine neler yapabileceklerini tahmin etmek o kadar da zor olmasa gerektir. Yapmanız gereken sadece şirketinizin bir sendika antlaşması var ise hemen sizin de üyeliğinizi tamamlamanız olacaktır.

Zaten dikkat ederseniz eğer zaten şirketiniz bu tarz bir sendikaya üye olmanıza izin verdikleri için maaşınızdan her ay belirli oranlarda bir kesinti yapılacaktır ve bu tutar devletin kanunları ile belirlenmektedir. Aksi taktirde o toplu iş sözleşmelerinden kazanılan hakları talep etme hakkınız dahi olmayacak ve sizi karada koruyan birilerinin olacaklarını bilmenin güvenini yaşayacaksınız.

Türkiye Denizciler Sendikası Maaş Görüşmeleri

Sendika üyesi işverenler ile sendika arasında, genellikle 2 yılda bir toplu iş sözleşmesi imzalanır. Buna göre o şirkette çalışanların maaş talepleri çalışanlar adına sendika tarafından işverene yapılır. Ortak bir yol bulunur ve çalışanlar maddi anlamda ne kadar ücret alacaklarını bilerek çalışmalarına devam edebilirler.

Türkiye Denizciler Sendikası Üyelik

Sendikaya üyelik aslında iki aşamalı olmaktadır. Çalışacağınız firmanın sendikaya üye olması ve o firmada çalışanların da sendika üyeliklerini tamamlamaları gerekmektedir. Çalışan olarak sizden aslında çok da bir şey istenilmemektedir. Eskiden üyelik formunu doldurup notere gidip gerekli belgelerle sendikaya gönderilmesi gerekiyordu. Oysa şimdi sadece e-devlet şifrenizle internetten bir kaç tıklama ile kolaylıkla üye olabiliyorsunuz.

Sendika faaliyetlerinden ve yardımlarından yararlanmak için, üye olmak zorunlu mu? Tabiki de değil. Yazımızın girişinde belirttiğim gibi bu sendika diğerlerinden çok farklı bir yapıya sahip. Yönetim kadrosunun büyük bir çoğunluğu meslek içerisinden oluşmakta. Yani tıpkı sizler gibi deniz emekçileri. Dolayısı ile sizin anlatmakta güçlük çekeceğiniz olayların çoğunu kendileri daha sendikalar yokken yaşamış insanlar. Bu anlamda bile ne kadar avantajlı olduğunu görebilirsiniz.

Mesela bir denizcilik şirketi hakkında bilgi talep edebilirsiniz veya denizcilik eğitim kurumu adı altında piyasada çokça bulunan dolandırıcıları, maaşını ödemeyen şirketlere ait denizcilik kara listesini sendikaya giderek öğrenebilirsiniz. Üye olmadan yapamayacağınız şey, sizin adınıza şirket ile yaşanan sorunların çözümü. Ellerinden gelen bir iş olduğu zaman yapıyorlar fakat sonuçta kanunen sizi temsil edebilmeleri için sizin bizzat üye olmanız kanunen de gerekli.

Bu nedenle üye sayısı ne kadar fazla olursa, elleri o derecede güçleniyor ve işverene karşı yaptırım ve sesleri daha fazla çıkıyor.

Sendikanın İlk Grevi

Belki hatırlarsınız. 2017 yılında İzmir’de İzdeniz çalışanlarının maaş zamları ile ilgili talepleri çözümsüzlüğe girmiş ve şirketten de çalışanlara yönelik ciddi baskılar meydana gelmişti. Denizciler Sendikası Şehir Hatları Şubesi girişiminde İzdeniz çalışanları 23 günlük grev başlatmışlar, ve İzdeniz yönetimi işin ciddiyetinin farkına vararak eylemin sonlanması için gerekli girişimlerle çalışanların istediği şartların verilmesini sağlamışlardır.

Türkiye Denizciler Sendikası İzdeniz Grevi

Türkiye Denizciler Sendikası İletişim ve Ulaşım

Sendikanın şu an faaliyetlerine devam ettiği 3 adet aktif şubesi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Deniz Nakiyat ve Armatörler Şubesi,
  • Marmara Bölgesi Şubesi,
  • Şehir Hatları Şubesi

Sendika yeri aslında çok da merkezi bir yerde, ulaşım konusunda sıkıntısı bulunmayan bir mevkidedir. Merkezi İstanbul Karaköy’de bulunan sendikanın açık iletişim adresi ve telefon numaraları aşağıdaki gibidir.

Adres : Rıhtım Cad. Denizciler Sok. Denizciler İşhanı No: 5/5 Karaköy 
Beyoğlu / İstanbul
Telefon : Tel: (0212) 292 90 81
Tel: (0212) 249 99 12
Fax: (0212) 244 52 21
Fax: (0212) 292 39 38

İnternet: Türkiye Denizciler Sendikası

Yorum yapın