Uzakyol Kaptanı Maaşları 2023

Denizciliğe aşina olmayan arkadaşlar buna uzun yol kaptan maaşları ne kadar diye soruyor olsalar da buradaki asıl konu belirli bir tonajın üzerinde seyir yapan uzakyol gemi kaptan maaşları.

Daha önce gemici maaşı konularında da defalarca söylediğimiz gibi gemi adamları maaşları bazı etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin çalışılan gemi, sefer bölgesi, gemi bayrağı, personeli, tonajı gibi. Yazımızın devamında genel kapsamlı fiyatlar vererek aklınızda bir fikir oluşmasını sağlamaya çalışacağım.

Uzakyol Kaptanı Maaşları Ne Kadar?

Denizcilerin insanlar arasında bilinen en büyük özelliklerinden ilk sıralarda olanı sanırım kazandıkları para oluyor. Sonrada her limanda bir sevgili durumu. 🙂

Genel aralık olarak belirtmemiz gerekirse kaptanlar aylık olarak $3000-$13000 aralığında bir gelire sahip olmaktadırlar. Tabi her kaptan olan da bunları hemen kazanacak diye bir zorunluluk veya garanti de bulunmuyor. Aşağıda belirttiğim etkenler bu maaşın ne zaman, hangi şartlarda kimlere verildiğini veya verilebileceğini az da olsa anlamanıza yardımcı olacaktır.

Uzakyol Kaptanı Maaşları Aylık mı?

Yukarıdaki fiyatlara bakılınca bu ücretlerin aylık mı yoksa yıllık mı olduğu akıllara gelebilir. Düşünsenize aylık geliri 2500TL olan birisi ile $12000 kazanıyorum diyen birisini karşılaştırırsanız ilk akla bu gelecektir. $12000 kazanan kişi, diğer arkadaşın 2 yılda kazandığını bir ayda kazanma potansiyelinde

Buradan her kaptan bu paraları kazanıyor algısı çıkmasın lütfen. Bu yukarıda belirtilen karaya göre uçuk rakamların belirli bir düzeni var. Örneğin bu ücretler gemide çalışılırken kazanılırken izin döneminde para kazanımı olmamakta, daha önce kazanılan miktarlar harcanmakta, bu da genel ortalamayı düşürmektedir.

Uzakyol Kaptanı Nasıl Çalışırlar?

Burada bahsetmek istediğim şey aslında kaptanların gemide ne kadar süre çalışıp ne kadar tatil yaptıkları ile ilgili olacak. gemi kaptanı kontrat süresi ile ilgili mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur.

Uzun yol kaptanları çalıştıkları gemi tipine göre 3 ay 4 ay veya 6 ay süre ile gemide çalışıp anlaşılan kontrat süresi sonunda 1 aylık ek bir maaş ikramiye almaktadırlar.

Tabi bu 6 aylık çalışma sonunda kazanılan para ile 6 ay çalışmama hakkınız da bulunuyor. Eğer yabancı bayraklı bir gemide çalışıyorsanız bunda maddi kaygınız yoksa sıkıntı yaşanmayacaktır. Oysa Türk Bayraklı gemide uzak yol kaptanı olarak çalışıyorsanız, izinli olduğunuz dönemde sigortanız yatmayacak, hatta işsizlik maaşı bile alabileceksiniz.

Denizcilerin işsizlik maaşı ne kadar diye merak ediyorsanız linke tıklayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Detaylı Uzakyol Kaptanı Maaşları

Uzakyol 3000GRT üzeri gemilerde güverte bölümü zabitleri aşağıdaki gibi aylık ücretler alabilirler

  • Kaptan $8500-$13000
  • 2. Kaptan $5000-$8500
  • 3. Kaptan $3000-$5000

Yat Kaptanı Maaşları da çok değişken bir piyasa. Yat turizminde 5000TL alan kaptan da var, büyük yatlara kumanda eden 50000TL alan kaptanlar da mevcut.

Deniz Otobüsü Kaptanları maaşları da 1500TL ile 20000TL arasında değişmektedir. Mesai saatleri karada çalışılan herhangi bir işe göre veya gemide çalışma saatlerine göre çok farklıdır.

Yolcu Motoru Kaptanı maaşları’da 3500TL-4000TL arasında değişmektedir. Yolcu motoru dediğimizde aklınıza Üsküdar Beşiktaş arasındaki gibi Turyol motorları gelebilir. Güzel tarafı standart bir memuriyet gibi sabah işbaşı, akşam paydos şeklinde düzenli bir yaşantısı bulunmaktadır.

Yorum yapın