Voith Pervane

Gemilerde manevra konusunda avantaj sağlayan pervane çeşitlerinden birisi de şüphesiz Voith Pervane sistemleri. Alışılagelmiş pervane sistemlerinden farklı olarak, geminin altından uzanan sabit kanatlı döner bıçakları bulunan bu sistemler sayesinde çok yüksek bir manevra kabiliyeti kazandırılan gemiler, özellikle dar geçişlerde veya ani manevralarda avantajlı duruma gelmektedirler. Bu pervane çeşiti sizin de ilginizi çektiyse, gelin birlikte detaylarını inceleyelim.

Voith Pervane Nedir?

Denizcilik endüstrisinde Voith Scheneider Propeller (VSP) olarak da bilinen sistem, daha önce Schottel Pervane (ASD) konusunda işlediğimiz tiptekine benzer olarak yine itici ve dümen özelliği gösteren farklı bir pervane tipidir.

Voith Scheneider Pervane

Bu eşsiz tasarım, bundan 85 yıl öncesinde Avusturyalı mühendis Ernstn Schneider tarafından bulunmuş ve günümüze kadar geliştirtirilerek devam etmiştir. Gerek manevra kabiliyeti, gerekse ekonomik ve ergonomik yapısı ile günümüzde özellikle çok amaçlı ve manevra yeteneği istenilen gemilerde sıklıkla tercih edilen bir pervane modelidir.

Voith Pervane Nasıl Çalışır?

Bu tip pervanelere bıçaklı pervane denildiği de olmaktadır. Pervane yapısına tekrar bakacak olursanız, bir adet dikey döner şaft etrafında, yine kendi açılarının değiştirilme özelliği olan bıçaklardan meydana geldiği görülmektedir. Ana şaft dönerken, bıçaklara da açı verilerek ileri geri, iskele sancak komutları verilmiş olmaktadır.

Voith Schneider Pervane çalışma prensibinin aklınızda daha fazla yer etmesini sağlamak için sistemin çalışma mekanizması ile ilgili aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum.

Videodan da kolaylıkla anlaşılabileceği üzere sistemin çalışma mantığı aslında Controllable Pitch Propeller (CPP) sistemi ile neredeyse aynı. Sadece sisteme ait olan ekipmanların yeri ve şekilleri farklı. Döner bir şaft üzerinden hareketini alan kanatların açılarının değiştirilmesi ile iskele, sancak, ileri ve geri hareketleri sağlanabilmektedir.

Bu sistemde şaftın, dolayısı ile kanatların başlı olduğu ana eksenin hızı ile geminin süratini, kanatların açıları ile de geminin seyir yönünü belirleyebilmektesiniz.

Voith Pervane Avantajları Nelerdir?

Piyasada bol miktarda farklı tipte pervane bulunmasına rağmen, bu farklı yapının kullanılmasını gerektirecek durumlar nelerdir? Aslında merak ettiğimiz şey, gemi yaptırmak isteyenler için bu sistemin avantajları nelerdir?

Voith Pervane Neden Avantajlıdır?

Yukarıda da görülebileceği şekilde voith schneider pervanelerin avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Operatör için kullanımı gayet kolay, hakimiyeti zor olmayan, kontrol yeteneği kolay bir pervanedir
  • Verdiğiniz komutu kısa sürede harekete çevirir. Yani kısa bir tepki süresi bulunur
  • Farklı bir tip olduğundan dolayı stabilizasyon konusunda savrulma vb beklenmedik bir durum ile sizi karşı karşıya bırakmaz. Bunu da VRS adını verdikleri bir sistem ile başarıyorlar.
  • Suyun altında çalışması güvenli çalışma ve bakım maliyetlerini akıllara getirse de son derece sorunsuz ve düşük bakım maliyeti gerektiren, basit bir yapıya sahiptir
  • Sabit bir devir zorunluluğu olmadığı için geminin pozisyonu için uygun kanat açısı ve devir ayarlanarak son derecede ekonomik bir işletim elde edebilmenize olanak sağlar
  • Çevresel ve gemi bünyesinde tamamen emniyetli bir işletmecilik yaparsınız
  • Gemide kapladığı yer ve yerleşim maliyeti bakımından pratik ve kolay yerleşim yapılabilecek bir yapısı bulunmaktadır

Voith Pervane Hangi Gemilerde Kullanılır?

Aslında bu tip pervanelerin kullanılabileceği veya kullanılmayacağı gemiler diye sınırlama koymak doğru olmaz. Bu tamamen sizin gemiden tam olarak istediğiniz şey ile alakalı bir durumdur.

Örneğin dar kanal gemişleri, yüksek trafik olan bölgelerde son derece efektif bir çalışma olanağı sağlamaktadır. Kanat açılarını uygun pozisyona getirerek, geminin olduğu yerde 360 derece dönmesini sağlayabilirsiniz. Tıpkı aşağıdaki videodaki geminin manevrası gibi.

Bu kadar manevra kabiliyeti genellikle feribotlarda, römorkörlerde ve offshore supply gemilerinden istenildiğinden, şu an için uygulama bu tip gemiler üzerine yoğunlaşmış durumdadır. Ülkemizde de son zamanlarda İDO için yapılan Harem-Sirkeci hattındaki bazı feribotlar ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan bazı römorkörlerde voith pervane sistemlerinin yerleştirildiğini bilmekteyiz.

Voith Schneider Propeller Samples

Bu pervaneler ile ilgili en detaylı ve teknik bilgiyi yine firmanın kendi web sitesinden edinebileceğinizi unutmayın.

Yorum yapın