3. Sondaj Gemisi

Doğu Akdeniz’deki enerji savaşlarına yeni sondaj gemisi desteği gecikmedi. Ülkemizdeki 3. sondaj gemisinin de satın alındığının resmen bildirilmesi ile işin ciddiyeti ortaya çıkmış durumda. Bu yazımızda Türkiye’nin 3. sondaj gemisi Sertao ile ilgili teknik bilgiler verilecektir.

Yeni Sondaj Gemisi Sertao

Dünyanın güncel olarak en revaçta olan enerji havzası olan Doğu Akdeniz’deki enerji faaliyetleri herkesin malumu. Ülkemizi de bölgede, milli enerji şirketimiz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) temsil ediyor.

3. Sondaj Gemisi Sertao

TPAO, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de yapılan bir açık arttırmaya katıldı. Koreli Samsung Tersanesi tarafından 2012 yılında yapılan, sıfırının değeri 600 milyon dolar değerinde olan bir sondaj gemisini, 37,5 milyon dolara alarak büyük bir başarı elde etti. Sertao isimli yeni sondaj gemisinin normal piyasa değeri ise şu an 120 milyon dolar değerinde.

Yeni Sondaj Gemisi Sertao Özellikleri

Sertao isimli sondaj gemisi Kore’nin Samsung Tersanesinde 2012 yılında, Brezilya milli petrol şirketi olan Petrobras için üretilmişti. 2015 yılına kadar Petrobras tarafından kullanılan sondaj gemisi, çalışacağı şartların zorlukları bakımından yüksek basınç ve sıcaklık altında çalışma kapasitesine sahip, çok özellikli bir sondaj gemisi.

Marshall Adaları bayraklı olan Sertao isimli geminin teknik özellikleri aşağıdaki gibidir;

  • Uzunluk : 227 metre
  • Genişlik : 42 metre
  • Draft (Su çekimi-suyun altında kalan kısım) : 12 metre
  • Tonaj : 61000 DWT
  • Maksimum Derinlik : 11400 metre
  • Sondaj kuyu derinliği : 3000 metre

Dünyada derin sondaj yapabilme kapasitesine sahip 16 adet sondaj gemisi bulunmakta. Bunlardan Yavuz ve Fatih isimli iki tanesi de Türkiye tarafından işletilmektedir.

Yeni Sondaj Gemisi Fiyatı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) imtiyaz sahipliğinde yayınlanan Denizcilik Dergisi’nin haberine göre, İngiltere’nin Port Talbot limanında iki yıldır bağlı bekleyen Sertao adlı sondaj gemisi için düzenlenen açık arttırmaya katılan TPAO, gemiyi 37.5 milyon dolara satın aldı.

Bu sondaj gemisinin, ederinin 1/4’ü fiyyatına satılması ise akıllarda soru işareti bırakmasına rağmen, nedeni açıkça ortadaydı. İki yıldır İngiltere’de limanda bağlı olan geminin liman masrafları gün geçtikçe artmaya başlamıştı ve sahipleri de bu külfetten kurtulmak istiyorlardı. Bunun en güzel yolu da, en kısa sürede, pazarlıkların uzamadan geminin devrinin yapılmasıydı.

Yeni Sondaj Gemisi Nerede Çalışacak

Doğu Akdeniz’de kızışan enerji savaşlarına yeni oyuncu olarak planlanan Sertao isimli sondaj gemisinin, resmiyette çalışacağı bölge ile ilgili net bir açıklama henüz yapılmadı. Fakat Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin aralıksız olarak çalışmalarda bulunduğu bölgelere, taze bir kanın geleceğini tahmin etmek de zor olmasa gerek.

Yorum yapın